Żurek wielkanocny (dodatkowo wersja bezmięsna) Czym tak naprawdę jest żur? Najprościej mówiąc to zakwaszona zupa mączna, tradycyjnie wielkanocna, przyrządzana na bazie zakwasu z mąki. Jest to specjalność regionalnej kuchni polskiej, białoruskiej, czeskiej i słowackiej. Nazwa żur pochodzi od niemieckiego przymiotnika sauer, co znaczy kwaśny, ukiszony, zakwaszony.
Określenie to przyjęło się na całych ziemiach polskich ok. XV wieku. Słowem żur określano wtedy potrawy z zakwaszonej mąki. Dawniej żur był bardzo popularny na Śląsku. Nie można się więc dziwić, że w niektórych książkach kulinarnych nazwa tego dania opatrzona jest przymiotnikiem „śląski”.
A tu dowiecie się jaka jest historia żuru.
Składniki:
500 ml zakwasu na żur
2 litry bulionu
500 g surowej białej kiełbasy
1 ząbek czosnku w łupince
2 łyżeczki tartego chrzanu ze słoiczka
2 łyżeczki suszonego majeranku
pieprz wg uznania
4 łyżki śmietany 30%
Do podania:
6 ugotowanych jajek
chleb, np. domowy, np. do podania obok lub wydrążony do wypełnienia żurkiem
opcjonalnie: świeży majeranek
Przygotowanie:
-
Do przecedzonego gorącego bulionu włożyć mięso oraz kiełbasę białą w całości, ustawić mały ogień i gotować około 1 godzinę pod przykryciem.
-
Do gotowego wywaru wlać wymieszany zakwas, po trochu, aby żurek nie wyszedł za kwaśny, zawsze można dodać więcej, do smaku. Dodać majeranek, zmielony pieprz, tarty chrzan i czosnek. Zupę gotować na małym ogniu przez około 5 minut. Na koniec dodać pokrojoną na plasterki marchewkę.
-
Kiełbasę wyjąć z wywaru. Połowę pokroić na plasterki i włożyć z powrotem do zupy. Dodać też śmietanę, wcześniej zaprawioną z łyżką zupy. Zupę doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z pokrojonym ugotowanym jajkiem.