Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Za nami wielkie otwarcie Wystawy Titanic. Specjalnie zaaranżowane 2 tysiące metrów kwadratowych przyciągnęło do krakowskiego Hotelu Forum rzesze dziennikarzy, artystów, liderów opinii i celebrytów.
Twórcy wystawy starali się jak najlepiej oddać przepych największego i najdroższego transatlantyku w historii. Do odtworzenia wnętrz statku wykorzystano ponad 200 oryginalnych przedmiotów ocalałych z katastrofy Titanica. Jedną z najsłynniejszych mobilnych ekspozycji będzie można oglądać od 9 lutego do 30 czerwca.
– Ekspozycja jest wyjątkowym przedsięwzięciem z wielu względów – zauważa Krzysztof Mędrala, ambasador wystawy, a jednocześnie wieloletni pasjonat i kolekcjoner pamiątek związanych ze słynnym statkiem. Po raz pierwszy w Polsce zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne artefakty wydobyte z pola szczątków dookoła wraku Titanica. Wiele z nich nosi ślady katastrofy. Z mojego punktu widzenia, szczególne emocje wzbudzają osobiste rzeczy codziennego użytku, należące niegdyś do pasażerów słynnego statku. Dziesiątki oryginalnych eksponatów znajdują się w specjalnie zaaranżowanych kontekstowo przestrzeniach – dodaje Mędrala.
Podobnego zdania jest Petr Suchanek, Production Director polskiej odsłony ekspozycji:
– Cieszymy się, że polscy odbiorcy mogą być nareszcie częścią tego wielkiego i niesamowitego przedsięwzięcia. Wystawa ma wielu fanów na całym świecie. Do tej pory ekspozycję pokazywano m.in. w Sztokholmie, Barcelonie, Sewilli, Madrycie, Bratysławie, Budapeszcie i wielu innych miastach świata. Łącznie obejrzało ją już kilka milionów gości! – opisuje producent. Suchanek ma za sobą wieloletnie doświadczenie jako organizator wystaw. Był producentem kilkunastu prestiżowych ekspozycji, w tym m.in. słynnej „The Human Body Exhibition” czy autorskiej wystawy JVS Group – „The Cosmos Discovery”.
Wśród wielu eksponatów znajdują się także te związane z filmem „Titanic” Jamesa Camerona. Po raz pierwszy, w dwudziestą rocznicę jego polskiej premiery, zostaje publicznie wystawiony element scenografii z planu filmowego – słynny panel zegarowy „Honor i Chwała koronują Czas”, wypożyczony na wystawę z Polskiej Kolekcji. Niezaprzeczalną atrakcją będzie również gigantyczna ściana z prawdziwego lodu!
Zostawione przez podróżujących rzeczy wydobywano z wraku od lat osiemdziesiątych. Następnie wystawiano je na aukcjach. Na pomysł, żeby przedmioty te zebrać i pokazać na mobilnej wystawie, wpadł Claes G. Wetterholm – słynny szwedzki marynista, uczestnik czterech ekspedycji do wraku Titanica. Pozostałe eksponaty podarowali organizatorom krewni pasażerów, którzy przeżyli katastrofę.
Za organizację i aranżację krakowskiej eskpozycji odpowiadała Alexandra Klingelhofer, która jest uznaną kuratorką i konserwatorką, specjalizującą się w tematyce muzeów. Obecnie pełni ona funkcję wiceprezes kolekcji w Premier Exhibitions. Alexandra Klingelhofer pracowała dla wielu amerykańskich muzeów i organizacji kulturalnych, takich jak American Association of Museums, Heritage Preservation i Colonial Williamsburg Foundation. Klingelhofer jest również jedyną osobą uprawnioną do dotykania artefaktów znajdujących się na ekspozycji. Przez kilka ostatnich tygodni legendarna konserwatorka pracowała w Krakowie, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.
Wielkie otwarcie ekspozycji „Wystawa Titanic – prawdziwa historia” miało miejsce 8 lutego w krakowskim Hotelu Forum. Wzięło w nim udział wielu dziennikarzy, artystów, liderów opinii i celebrytów. Wieczór poprowadzili: Paulina Krupińska, modelka i prezenterka telewizyjna oraz Krzysztof Mędrala.
Wystawę można oglądać do 30 czerwca w budynku Hotelu Forum przy ul. Konopnickiej 28 w Krakowie. Dodatkowo każdy gość otrzyma przy wejściu bilet pokładowy prawdziwego pasażera. Dzięki temu zwiedzający dowie się, czy udałoby mu się uratować z katastrofy! Wystawa jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 20:00. Bilety można kupić online lub na miejscu w kasach wystawy, codziennie od 9:00 do 18:30. Z uwagi na duże zainteresowanie ekspozycją warto nabyć bilet wcześniej lub przez Internet: www.eventim.pl oraz www.ebilet.pl.
A oto, jak wystawa się prezentuje: www.youtube.com/watch?v=2UNhcA7j9rw
Titanic był największym na świecie pływającym hotelem. Zgodnie ze słowami jego budowniczych miał być niezatapialny. 10 kwietnia 1912 roku transatlantyk wypłynął w swój dziewiczy rejs – z Anglii do Nowego Jorku. Dokładnie 15 kwietnia o godz. 2:20, po zderzeniu z górą lodową, Titanic zaczął tonąć, aż w końcu całkowicie zniknął pod wodą. Z 2228 osób (w niektórych źródłach można przeczytać, że na statku płynęło o 20 osób mniej) utopiło się lub zamarzło ponad 1,5 tys. pasażerów, przeżyło jedynie 712.
„Wystawa Titanic – prawdziwa historia” | Kraków 2018
9 lutego-30 czerwca
Budynek Hotelu Forum, ul. Konopnickiej 28
www.facebook.com/titanicprawdziwahistoria/
Bilety dostępne są za pośrednictwem stron: www.eventim.pl oraz www.ebilet.pl
Organizator: JVS Group
www.facebook.com/jvsgrouppl/