Najlepsze zdjęcia prasowe znów oczarują naszą wyobraźnię. Zapraszamy na wystawę „World Press Photo”, którą w Krakowie można oglądać od 5 listopada w Bunkrze Sztuki.
Grand Prix konkursu otrzymało zdjęcie duńskiego fotografa Madsa Nissena, ilustrujące parę rosyjskich homoseksualistów, będące artystyczną metaforą dyskryminacji osób LGBT w Rosji. Wśród laureatów możemy zobaczyć zarówno fotorelacje z najbardziej gorących miejsc świata, jak i intymne, artystyczne portrety. Uwagę fotografów przyciągały starcia, do których doszło na Ukrainie, a także niedawny eksodus uchodźców z Syrii oraz innych państw arabskich.
Znajdziemy tu również ujęcia nieoczywiste, jak choćby to autorstwa Raphaeli Roselli, które pokazuje biedną dziewczynę z przedmieść australijskiej metropolii. Nie brakuje doskonałych portretów, jak choćby ten, który pokazuje pracownika chińskiej fabryki ozdób, który dla ochrony przed toksycznym pyłem nosi papierową maskę i czapkę św. Mikołaja.
Wśród laureatów znajdziemy również Polaka – Kacper Kowalski został doceniony w kategorii „Projekty długoterminowe” za serię zdjęć „Efekty uboczne”, pokazujących zderzenie cywilizacji z naturą. Album prezentujący te fotografie wydała Leica Gallery Warszawa.
A tu krotka relacja z World Press Photo 2015 z Londynu: