Design w stylu zen – o czym warto wiedzieć? Nęci Cię widok eleganckich ozdób utrzymanych w japońskim stylu, eksponowanych coraz częściej w witrynach modnych sklepów z designerskimi rzeczami? Uważasz, że ornament z gałązką kwitnącej wiśni i drzewko bonsai to idealny wystrój Twojego salonu?
Ale jeżeli nie chcesz nabrać się na powierzchowny tylko pseudojapoński sznyt i koniecznie chcesz wiedzieć, czym różni się styl zen od feng shui, musisz zapoznać się z podstawami japońskiego designu.
Zen w designie
Po pierwsze – zen to nie kierunek w sztuce, lecz filozofia. I to niełatwa w zrozumieniu, oparta na paradoksach, mocno zakorzeniona w buddyzmie. Natomiast styl zen to taki sposób organizowania przestrzeni, który z tej refleksji filozoficznej wynika: ascetyczny, dążący do maksymalnej prostoty, zakorzeniony w naturze, minimalistyczny.
To, do czego sztuka europejska i wzornictwo zachodnie doszły poprzez odrzucanie kolejnych elementów, w kulturze Dalekiego Wschodu zostało osiągnięte za sprawą medytacji religijnej i filozofii. I dlatego ogrody w Kioto mogą być jednocześnie zarówno ideałem piękna, jak i wyrazem stanu ducha osoby uprawiającej zen.
A mieszkania Japończyków ten właśnie stan ciała i umysłu oddają – spokojny i harmonijny, a jednocześnie przebudzony i pełen asymetrii.