Tydzień Filmu Niemieckiego to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w polski kinowy krajobraz. 10 listopada przegląd startuje w Krakowskim Centrum Kinowym ARS.
Jak zawsze straramy się aby były w nim obecne różnorodne filmowe gatunki, aby mistrzowie spotkali się z debiutantami a hity box -office’u z festiwalowymi odkryciami.
Maren Ade w ubiegłorocznym przeboju, jakim niewątpliwie był film Toni Erdmann udowodniła, że niemieckie kino potrafi bawić, nie gubiąc ciężaru gatunkowego. Dowodem na to jest hit box office’u, komedia Witamy u Hartmannów. Tematem jest tu kryzys uchodźczy oraz związane z nim rasizm i biurokratyczne absurdy. Z kolei Kamiński i ja to kolejny owoc współpracy duetu Daniel Brühl (aktor) i Wolfgang Becker (reżyser), twórców Good Bye Lenin. Na ekranie starcie dwóch mocnych osobowości napędzane jest czarnym humorem.
W Powrocie do Montauk autor wybitnego Blaszanego bębenka, Volker Schlöndorff opowiada o brzemiennym w skutki spotkaniu byłych kochanków. W tle Nowy Jork i dramat z kroplą romantycznej domieszki. Mniej znanych nazwisk, ale równie dużą emocjonalną siłę rażenia zawiera film Najlepszy ze światów. Adrian Goiginger, scenarzysta i reżyser, oparł tę poruszającą historię o macierzyństwie w cieniu nałogu na własnych doświadczeniach. Wreszcie nagradzany na rozlicznych festiwalach Western Valeski Grisebach, rozgrywająca się pośród idyllicznych pejzaży opowieść o konfrontacji niemieckim robotników najemnych i bułgarskich wieśniaków gdzieś na pograniczu bułgarsko-greckim.
Mocne jak zawsze są dokumenty. W Rewolucji dźwięku reżyserka Margarete Kreuzer oddaje hołd twórcy zespołu Tangerine Dream, Edgarowi Froese. Bohaterem biograficznego Beuysa jest zaś niemiecki artysta rzeźbiarz, performer, działacz i teoretyk sztuki, Joseph Beuys. Film przypomina, że sztuka może wpływać na kwestie społeczno-polityczne.
Szczegółowy program i informacje o poszczególnych filmach znajdą Państwo w załączniku.
Prosze także śledzić naszą stronę na FB www.facebook.com/domnorymberski