Śniadanie mistrzyni. Zabieganym Polkom często rano brakuje czasu na zjedzenie pełnowartościowego śniadania. To błąd. Śniadanie jest ważne dla funkcjonowania kobiecego organizmu, gdyż dodaje energii, przyspiesza przemianę materii i zapobiega napadom głodu w ciągu dnia. Jedzenie śniadań pomaga również w walce z nadwagą.
Jak wynika z badania „Style odżywiania wśród Polek” przeprowadzonego na zlecenie California Prune Board, ponad 90 procent respondentek świadomie wybiera produkty spożywcze, a 77 procent stara się zdrowo odżywiać. Elementem zdrowego stylu życia jest codzienne jadanie śniadań, bo jak mawia znane powiedzenie – śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
Śniadanie jest posiłkiem, który powinien być jadany w ciągu maksymalnie godziny po wstaniu. Odwlekanie pierwszego posiłku skłania organizm do zwolnienia tempa przemian energetycznych, ponieważ brakuje mu źródła energii.
Skutkiem tego jest łatwiejsze magazynowanie tkanki tłuszczowej. Osoby, którym rano brakuje apetytu, mogą zastąpić tradycyjny posiłek, dobrze zbilansowanym koktajlem np. na bazie soku ze śliwek kalifornijskich i płatków owsianych.
Śniadaniowa kompozycja.Dobre śniadanie obudzi energetycznie kobiecy organizm i zapewni sytość do następnego posiłku. Aby tak się stało, poranny posiłek powinien łączyć w sobie węglowodany złożone, białko, warzywa lub owoce oraz niewielką ilość węglowodanów prostych i tłuszczów.
„Węglowodany złożone podniosą stężenie glukozy we krwi i pozwolą na utrzymanie stabilnego stężenia cukru do następnego posiłku, zaś niewielka ilość węglowodanów prostych da szybki skok glukozy tuż po pobudce, co fizycznie dodaje sił. Śniadanie to jest właśnie ten moment w ciągu dnia, kiedy możemy bezkarnie pozwolić sobie na niewielką ilość cukru prostego. Wybierajmy jednak mądrze – zamiast słodkiego batonika czy ciastka, warto do porannej owsianki czy musli dodać suszone śliwki z Kalifornii, które są bogatym źródłem błonnika zapewniającego sytość, witaminy K wspierającej utrzymanie zdrowych kobiecych kości i zawierają jedynie naturalnie występujące w owocach cukry, a zatem nie są sztucznie dosładzane”– dodaje Barbara Dąbrowska-Górska.
Z punktu widzenia wartości odżywczej nie ma znaczenia, w jakiej formie przygotujemy śniadanie, jednak warto pamiętać, aby były to posiłki urozmaicone.
W chłodniejszych miesiącach, warto spożywać rozgrzewające śniadania na ciepło, nawet wtedy, gdy rano mamy niewiele czasu. Pożywną owsiankę czy jaglankę wystarczy przygotować przed snem, a rano jedynie podgrzać ją przez kilka minut.