Wódka to jeden z najbardziej popularnych trunków. Co decyduje o jego jakości? Wbrew pozorom nie zawsze jest to cena. Niezwykle ważny jest sposób produkcji i składniki, których używa się w czasie procesu wytwarzania i destylacji. Dzięki temu oryginalna wódka może w pełni zasługiwać na miano luksusowej.
Wódka towarzyszy ludzkości od starożytności. Już Arystoteles wspominał o destylacji alkoholu, wytwarzano go również w Egipcie, Mezopotamii oraz Chinach. Następnie proces ten stosowali Arabowie, nazywając go Al Koh’l, co oznacza substancję oczyszczoną.Początkowo sprzedawano ją jako leczniczy eliksir, a jego produkcja była ukrywana w tajemnicy. Od końca średniowiecza napój zaczęto pić dla zabawy, a królowie szybko docenili jego wartość, zastrzegając sobie monopol na produkcję. W XIX wieku historia wódki weszła w nową erę dzięki wynalazkom technicznym, a przede wszystkim dzięki udoskonaleniu procesu redestylacji, która służy do oczyszczania alkoholu. To jeden z najważniejszych elementów, który stanowi o bogactwie smaku i jakości trunku.
Do produkcji najlepszych wódek stosuje się wodę artezyjską, która jest mniej zanieczyszczona, a także jest w zasadzie wodą organiczną. Woda ta powoduje, że już wódka jest czystsza, lżejsza w smaku i delikatniejsza. Wódka taka nie pachnie jak przeciętna i znacznie lepiej sprawdza się w rozmaitych drinkach. Znaczenie ma także sposób destylacji spirytusu i ilość procesów, które się przeprowadza. Możemy kupić wódki o nawet 194-krotnej destylacji spirytusu. Mimo to nie zawsze będziemy usatysfakcjonowani walorami smakowymi i zapachowymi. Jak więc wybrać wódkę, która zaskoczy nas aromatem i smakiem ?
Przykładem takiej wódki jest Deluxe Original Vodka z gorzelni Mińsk Kristall (istnieje od 1839 roku), do produkcji której stosuje się specjalnie selekcjonowane zboża i wodę artezyjską, a następnie poddaje siedmiokrotnej destylacji i filtracji. Trunek, aby zyskać doskonały smak, odbywa kilkudniowe leżakowanie w towarzystwie kamieni szlachetnych, a następnie jest przez nie przepompowywany Dzięki temu nabiera szlachetności i zyskuje aksamitny wyraz, w pełni zasługując na klasę ultra premium, niemalże nieosiągalną na rynku.
Warto wspomnieć, że wódka ta nie powoduje tzw. „syndromu dnia następnego”, czyli pospolitego kaca. Nie boli też po niej głowa. Są to zatem cechy, na które czekały całe pokolenia smakoszy wysoko procentowych alkoholi.
Wysokiej jakości wódki przywracają trunkowi dobre imię. Epoka komunistycznej gorzałki odeszła już w przeszłość, współczesna wódka kojarzy się z doskonałym smakiem i estetycznym opakowaniem, które doskonale uświetniają najważniejsze imprezy prywatne a także te oficjalne.