Sisu – fiński sposób na życie
Finlandia to kraj ludzi szczęśliwych. Jej mieszkańcy znajdują się w ścisłej czołówce narodów, które określają siebie tym mianem. Wielu z nas sądzi, że jest to spowodowane wysokim standardem życia w Skandynawii, tymczasem pogoda ducha, odporność psychiczna i spokój charakteryzują Finów od pokoleń i nie mają nic wspólnego z obecnym bogactwem. Być może poczucie szczęścia dominujące w tym chłodnym kraju wynika z wszechobecnej filozofii sisu.
Czym jest sisu?
Sisu jest postawą życiową, w której Finowie upatrują swoje pogodne nastawienie do życia i towarzyszących mu okoliczności, nie zawsze przecież sprzyjających. Mimo, że dziś Finlandia jest jednym z najbardziej zasobnych państw na świecie, to nie zawsze tak było. Trudne warunki klimatyczne nie ułatwiały życia nikomu, kształtując twardych i odpornych ludzi.
Być może obecny fiński dobrobyt wynika choćby po części właśnie ze specyficznej postawy tego niewielkiego narodu wobec życia. Sisu to nie tylko poczucie szczęścia, ale także związany z nim hart ducha, niezłomność i odwaga. W jaki sposób osiągnąć ten stan? Według Finów kluczowe są 4 obszary:
- codzienny kontakt z naturą,
- aktywność fizyczna,
- hartowanie organizmu,
- radość z małych rzeczy.
Bliski kontakt z naturą – codzienna dawka spaceru
Regularny, codzienny kontakt z naturą koi nerwy, zmniejsza poziom stresu w organizmie i pomaga uporać się z mniejszymi i większymi problemami. Zgodnie z filozofią sisu, na zewnątrz należy przebywać co najmniej 30 minut codziennie. Najlepiej spacerując po parku, lesie czy łące.
Nie wystarczy jednak być obecnym wśród drzew czy polnych kwiatów – trzeba się z naturą zespolić: wsłuchać w szum gałęzi, świergot ptaków czy brzęczenie owadów. Doznania wzrokowe i słuchowe warto spotęgować przez węch (np. wciągając w nozdrza zapach kwiatów czy wiosennego deszczu) i dotyk – czując pod dłonią szorstką korę albo gładkość liścia.
Aktywność fizyczna
Ruch według sisu to nie mordercze treningi na siłowni, lecz aktywność fizyczna, która sprawia przyjemność – może to być spacer z psem, albo praca w ogrodzie, a nawet seks lub erotyczny masaż, np. z zastosowaniem dostępnych w sklepie online EasyToys Poland świec do masażu lub olejków.
Oczywiście ruch to także jazda na rowerze, szybki marsz, biegówki, nordic walking, jogging czy gimnastyka. Chodzi o to, żeby aktywność, którą wybierzemy była dla nas nie tylko korzystna z fizycznego punktu widzenia, ale także przyjemna i żeby sprawiała nam radość.
Hartowanie organizmu
Do niedawna w Polsce morsowanie było domeną niewielkiego grona fanów zimna i wyzwań, podczas gdy w Finlandii z lodowatych kąpieli w przeręblach na zmianę z gorącą sauną korzysta niemal każdy. Dziś zimą w polskich jeziorach, potokach, a nawet przydomowych basenach można zobaczyć coraz więcej osób.
Warto wiedzieć, że hartowanie organizmu to część filozofii sisu. Zimno przynosi korzyści, o czym świadczą choćby badania naukowe na temat zabiegów krioterapii. Zimowe kąpiele są jej naturalną, znaną od wieków formą.
Postawa wdzięczności i radości z małych rzeczy
Istotnym elementem filozofii sisu jest postawa wdzięczności i radość z codziennych, małych rzeczy. Finowie uważają, że warto dostrzegać pozytywne aspekty otaczającej nas rzeczywistości, zamiast skupiać uwagę na trudnych i negatywnych. Doceniając drobiazgi i ciesząc się z nich, budujemy wokół siebie atmosferę zadowolenia, oswajając przestrzeń, która staje się przyjazna.
Fiński sposób na szczęście jest więc prosty i dostępny dla każdego. Opiera się na zachowaniu równowagi, życiu w zgodzie z naturą i radości z małych rzeczy.