Nalej se!W dawnej fabryce elektroniki Telpod powstał pierwszy w pełni samoobsługowy sklep piwny i multitap Nalej Se. W czasach gdy puby są zamknięte, amatorzy dobrego piwa mogą nalać samodzielnie złoty trunek, a następnie zabrać go do domu.
Efektowna instalacja świetlna, a pod nią wyposażona w 12 ekranów i kranów ściana, która jest obiektem westchnień każdego smakosza piwa. Klienci mogą teraz zostać na chwilę barmanami i zaopatrzyć się w szeroki wybór piw z oferty regionalnych i rzemieślniczych browarów, a także przekąski i dania piwne.
„Mamy nadzieję dać naszym klientom sporo frajdy przy wcielaniu się w rolę barmana. I coś dobrego do degustowania w czasie, gdy normalna wizyta w pubie nadal pozostaje wspomnieniem” – mówi pomysłodawca Krzysztof Dąbrowa.
Sklep piwny i multitap powstał na Zabłociu w budynku prywatnego akademika. Potężny gmach niegdyś był siedzibą dawnego Telpodu, fabryki podzespołów elektronicznych, które zasilały urządzenia spod marki UNITRA, w tym telewizory, magnetofony i inne urządzenia audio-video, niegdyś goszczących w każdym polskim domu.
„Upamiętniliśmy czasy jednej z największych firm powojennego Krakowa. We współpracy z Zespołem Szkół Łączności stworzyliśmy wystrój i interaktywną ścianę, na której znajdą się zabytkowe urządzenia i podzespoły produkowane od 1946 roku w zakładzie” – mówi właściciel i pomysłodawca wystawy.
Pierwsze urodziny Browaru Górniczo-Hutniczego
Minął rok od symbolicznego odszpuntowania pierwszej beczki piwa z Browaru Górniczo-Hutniczego (BGH), którego właścicielami są między innymi studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Dzięki współpracy ze środowiskiem akademickim, produkcja w BGH oparta jest o nowoczesne technologie i najnowsze osiągnięcia naukowe z dziedziny piwowarstwa. Browar zlokalizowany jest w samym sercu Miasteczka Studenckiego – w Akademickim Centrum Kultury Klub Studio.
Załoga równie akademicka: głównym piwowarem jest Jonas Trummer, młody naukowiec, obecnie doktorant na Uniwersytecie Rolniczym, a towarzyszą mu piwowarzy-absolwenci oraz uczestnicy programów stażowych tejże uczelni.
W minionym roku uruchomiono również produkcję ekskluzywnej linii produktów w beczkach dębowych. Uwarzone w BGH piwo przelano na kilka miesięcy do beczek pozyskanych od nowego partnera: Dubliner Irish Whiskey. Piwa wytwarzane w tej technologii są oznaczane jako barrel aged. Przy wytwarzaniu stosuje się wyłącznie naturalne składniki: wodę, słód, chmiel i drożdże. Dodatkowo BGH stosuje w większości receptur wyłącznie polskie odmiany chmielu. Piwo jest niepasteryzowane i niefiltrowane.
Z okazji pierwszych urodzin, Browar otrzymał nietuzinkowy prezent od członków Koła Naukowego Metaloznawców Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. Przygotowali oni niezwykle ozdobione ziarno słodu pszenicznego, na którym za pomocą wiązki jonów Ga+ wycięty został znak Browaru. Ziarno zostało sfotografowane przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego.