Premiera filmu z Romanem Polańskim i Ryszardem Horowitzem. „Jedyny w swoim rodzaju bromance” Światowa premiera wyczekiwanego filmu pt. „Polański, Horowitz. Hometown” o Romanie Polańskim i Ryszardzie Horowitzu odbędzie się w Krakowie. Dokument w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer otworzy prestiżowy 61. Krakowski Festiwal Filmowy.
„Na otwarcie festiwalu staramy się wybierać filmy spektakularne, jak również takie, które stanowią pewnego rodzaju wspólny mianownik dla festiwalowego programu. W filmie „Polański, Horowitz. Hometown” jest wiele wątków szczególnie nam bliskich – emocje, humor, nostalgia i Kraków, jako świadek wydarzeń, ale też miejsce akcji filmu – uzasadnia Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Film z udziałem nagrodzonego Złotą Palmą i Oscarem reżysera Romana Polańskiego oraz jego przyjaciela, światowej sławy fotografika Ryszarda Horowitza, zostanie zaprezentowany podczas gali otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz weźmie udział w Konkursie Polskim, gdzie zmierzy się z kilkudziesięcioma filmami.
Kraków to miasto dzieciństwa i młodości bohaterów filmu. To tu narodziły się ich pasje: oglądali w kinach filmy i wywoływali pierwsze fotografie. Tutaj doświadczyli także piekła wojny i Holokaustu.
„Polański i Horowitz w krakowskim getcie na trzecich urodzinach przyszłego fotografika. Roman do dziś wspomina, że trzyletni Ryszard wybrzydzał nie chcąc wypić urodzinowej czekolady, cudem zdobytej przez rodziców w okupacyjnej rzeczywistości” – opowiada Mateusz Kudła, reżyser i producent filmu.
Realizując film przyjaciele spotkali się w Krakowie po raz pierwszy od 70 lat, odkąd wyemigrowali na Zachód.
„Odwiedzają znajome miejsca dzielą się najbardziej osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa i młodości, które ukształtowały przyszłych artystów. Powrót do Krakowa wywołuje u nich uczucia, na które nie byli przygotowani. Bohaterowie wracają także do traumatycznych momentów z okresu ich dzieciństwa” – zdradza Anna Kokoszka-Romer, producentka i reżyserka filmu.
Dokument zbiera pozytywne recenzje.
„To jedyny w swoim rodzaju bromance. Dojmująca, a zarazem zaskakująco dowcipna opowieść o przyjaźni, konfrontowaniu się z traumatycznymi wspomnieniami, a także o terapeutycznej sile humoru” – ocenia Łukasz Muszyński z portalu Filmweb. „Perła wśród dokumentów. Swoista spowiedź wielkich artystów i niesamowity dowód zaufania do twórców” – komentuje reżyserka filmów dokumentalnych Ewa Ewart.
Dziennikarka i prezenterka TVN Fabuła, Grażyna Torbicka, podsumowuje film słowami: „Bardzo osobista, niemal intymna podróż dwóch wielkich artystów w świat z czasów dzieciństwa i konfrontacja wspomnień z rzeczywistością. Fascynujące”.
Historia jednej fotografii – 13 kultowych zdjęć według naszej redakcji!
O dokumencie zrobiło się głośno w ubiegłym roku, gdy Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” rodzinie, która podczas wojny ukrywała Polańskiego na wsi pod Wadowicami. Reżyser złożył świadectwo po spotkaniu z wnukiem chłopów, którego odnaleźli twórcy filmu.
Także Ryszard Horowitz zawdzięcza życie Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata – Oskarowi Schindlerowi, którego historię rozsławił Steven Spielberg w oscarowym filmie „Lista Schindlera”. Niemiecki fabrykant uratował przed Zagładą ponad tysiąc Żydów, wśród nich przyszłego fotografika oraz jego siostrę Bronisławę „Niusię” Horowitz-Karakulską, którą również zobaczymy w filmie.
Przyszły fotograf nie uniknął jednak deportacji do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Kilkuletni wówczas Ryszard był jednym z najmłodszych więźniów, którzy przeżyli piekło Auschwitz-Birkenau.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych przeglądów kina dokumentalnego. W tym roku o Złotego Smoka, rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz uproszczoną ścieżkę do Oscara zabiegać będzie 36 filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, w tym tytułów z Polski.
Producentem filmu jest KRK FILM, produkcję obrazu wspiera Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie oraz WFDiF. Za postprodukcję odpowiada KRK FILM, Znane Studio oraz Soundprove.