Czy odpoczęliście już po sylwestrowej zabawie? To dobrze, bo karnawał trwa jeszcze do 10 lutego! W sieci znajdziecie mnóstwo przepisów na przygotowanie koktajli na przyjęcia domu, ale jak prawidłowo czytać receptury?
Naszymi przewodnikami po sztuce koktajlowej są finaliści konkursu barmańskiego – World Class Poland 2017: Janusz Lemiesz – szef baru w Klubie SPATiF (Warszawa), Marcin Kruk – z lokalu Kita Koguta (Warszawa) i Krzysztof Ciemiera z alter MOLO w Osieku. Pijrozwaznie.pl.
Koktajlowe klasyki
Wszystko, co ma bogatą historię, zasługuje na klasyfikację. Zebraliśmy dla was 7 głównych odmian koktajli.
Sour – należy do najbardziej popularnych kategorii, z takimi klasykami, jak Whisky sour, Vodka sour, Pisco sour. Kwaśny koktajl, zawsze zawiera alkohol, cukier i sok z cytryny.
Smash – to w skrócie każdy koktajl składający się z mocnego alkoholu, owoców, cukru i ziół, np. Southside czy Whiskey Smash.
Tiki – przenosi nas na wakacje w ciepłych krajach. Flagowymi przykładami opływającego rumem nurtu są Mai Tai i Zombie.
Toddy – specjał na zimowe wieczory, który podobno wymyślili Hindusi. Zaopatrz się w mocny alkohol, miód, przyprawy i sok z cytrusów. Gorące przykłady: Hot Toddy i Hot Buttered Rum.
Fizz – słodko-kwaśna kompozycja najczęściej bez lodu, za to z bąbelkami, jak Gin Fizz na wodzie sodowej czy Diamond Fizz z winem musującym.
Flip – słodki koktajl na bazie wódek i likierów, z dodatkiem słodkiej śmietanki lub mleka i żółtka, które tworzą puszysty wierzch napoju. Klasyki to: Flip Cocktail, Porto flip, The Matador Flip.
Poncz – mało popularny w Polsce napitek, złożony z mocnego alkoholu, cukru, soku owocowego, herbaty i przypraw, np. Planter’s Punch czy Fish House Punch.
Chłodna kalkulacja
W koktajlach kilka kropel robi różnicę. Podpowiadamy, jak uzyskać właściwe proporcje:
Jigger – metalowa klepsydra złożona z dwóch kieliszków 20/40 ml lub 25/50 ml. Możesz użyć kieliszka do shotów: 1 kieliszek = 50 ml lub 40 ml
Dash (D.) = 10 kropli, 1 łyżeczka do herbaty = około 3-4 dashe
Łyżka barowa (bsp) = 1 łyżeczka do herbaty
Uncja = 30 ml, około 2 łyżek do zupy
Splash, czyli chlust = 1 łyżka do zupy lub trochę więcej
Top up – dopełnij do smaku lub do brzegu szklanki
Lód to podstawa większości koktajli. Najbardziej wszechstronne są tradycyjne kostki. Duże sześciany chłodzą napój wolniej, a kruszony lód mocno rozcieńcza i chłodzi. Niektóre koktajle przygotowuje się bez lodu. Warto wcześniej schłodzić kieliszek kostkami lodu lub włożyć go na chwilę do zamrażarki.
Wstrząśnięte czy zmieszane?
James Bond wybiera koktajle wstrząśnięte – nie zmieszane, co wiele mówi o preferencjach smakowych słynnego agenta. Jak to możliwe? Sprawdźcie podstawowe techniki!
Koktajle na bazie soków lub mleka wstrząsamy z lodem, by je mocno schłodzić i rozcieńczyć alkohol. Barmani wyposażeni w zestaw sitek używają zwykle Boston shakera, złożonego ze szklanicy i metalowego kubka. Na domowy użytek wystarczy Cobbler shaker z wbudowanym sitkiem lub słoik z zakrętką.
Z kolei mieszamy z lodem, gdy naszym celem jest gładkość, klarowność, aromat i delikatne schłodzenie napoju. Ta metoda nazywana jest stirowaniem. Szklanica barmańska z łyżką na spiralnym trzonku wyglądają wytwornie, ale możesz wykorzystać shaker, dzbanek czy litrowy słoik oraz łyżeczkę do latte lub pałeczki do chińszczyzny.
Można spotkać się z metodą throwing, czyli przelewaniem koktajlu z dużej wysokości ze szklanki do szklanki. Niektóre koktajle są budowane w szkle, w którym podamy napój. Tak powstają najmniej rozcieńczone mikstury, np. Negroni czy Old Fashioned. Możesz spotkać się z metodą Dry shake, która polega na wstrząsaniu koktajlu bez lodu, by spienić składniki, np. białko lub żółtko jajka.
Praktyka czyni mistrza
Koktajl: Makiełki
Wariacja na klasycznym Whisky Sour, inspirowana potrawą wigilijną – makiełkami. Syrop cukrowy zamieniono na domowy syrop „makiełkowy”, by stworzyć nastrojową kompozycję na zimowy wieczór.
Składniki:
40 ml whisky Singleton Sunray Whisky
20 ml soku z cytryny
20 ml domowego syropu z maku, miodu i rodzynek*
20 ml białka jajka
*Szklankę sypkiego, mielonego maku upraż na patelni, dodaj 2 szklanki wody, 1/2 szklanki rodzynek i 1 szklankę miodu. Gotuj na niskim ogniu przez pół godziny. Odstaw na noc do lodówki, a następnie przecedź przez gazę/tetrę. Syrop można przechowywać w lodówce do tygodnia.
Wszystkie składniki koktajlu wstrząśnij najpierw bez lodu (dry shake), a potem z lodem. Przecedź przez sitko do niskiej szklanki wypełnionej lodem. Udekoruj kawałkiem karmelu z makiem.
Receptura: Janusz Lemiesz, szef baru w Klubie SPATiF (Warszawa),Barman Roku World Class Poland 2017, finalista World Class Competition w Meksyku