Wśród malowniczych pól i lasów dziewiczego Podlasia, z dala od miejskich zanieczyszczeń i zgiełku cywilizacji, ulokowany jest Ziołowy Zakątek. Miejsce tchnie spokojem i sielskością życia, które tutaj wydaje się zwalniać i toczyć swoim leniwym tempem, zgodnym z naturą i cyklami pór roku. Można tu odnaleźć autentyczne piękno agroturystyki, spędzić niezapomniany czas i zbliżyć się do natury.
Prześpij się w chacie
Ziołowy Zakątek posiada bazę noclegową dla ponad 150 osób. Pokoje mieszczą się w zabytkowych wiejskich domach z połowy XIX wieku, przenoszonych z różnych miejscowości województwa podlaskiego. Przytulne pokoje doskonale oddają klimat sielskiej, wschodniej wsi. Wszystkie budynki zbudowane są z drewna i konserwowane tłoczonym na zimno olejem lnianym. W Ziołowym Zakątku funkcjonuje także pracownia ceramiczna, oferująca tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz warsztaty.
Goście mogą skorzystać również z kąpieli ziołowych, pomagających w naturalny sposób podreperować zdrowie. W ofercie naszego SPA znajduje się szereg zabiegów pozwalających zrelaksować się oraz wypocząć. Oferujemy zabiegi wykonywane z użyciem naturalnych komponentów: kąpiele prozdrowotne i relaksacyjne, zabiegi na twarz, ręce, stopy i całe ciało oraz różnego rodzaju masaże.Możemy skorzystać m.in. z rytuału ziołowego SPA lub odbyć kąpiel z pianką w piwie.
Nieopodal zrekonstruowany został także zabytkowy, XVII-wieczny drewniany kościół wraz z ogrodem biblijnym. W Ziołowym Zakątku, wśród aromatycznych ziół i dziewiczej natury, istnieje możliwość zorganizowania romantycznej uroczystości ślubnej – agroturystyka oferuje kompleksową organizację różnego rodzaju imprez i wydarzeń.
Kuchnia prosto z natury
Na tych czystych i pięknych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska, rdzenni mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, korzystając z ich dobrodziejstwa i prozdrowotnych właściwości. W Ziołowym Zakątku goście mają okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin.
Na potrzeby restauracji w Ziołowym Zakątku prowadzony jest również ekologiczny warzywniak, gdzie warzywa uprawiane są w sposób organiczny, w oparciu o tradycyjne metody uprawy. Dania serwowane w restauracji pełne są aromatycznych ziół i przypraw. Składniki potraw zbierane są również w okolicznych lasach i na pobliskich polach, dzięki czemu posiadają wyjątkowy smak i wartości zdrowotne.
Magiczny ogród
Wśród dobiegających zewsząd aromatów ziół i przypraw goście mogą komponować własne mieszanki herbaciane, tworzyć nalewki na bazie cennych surowców zielarskich, jak również zasięgnąć wiedzy zielarskiej podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. Zgromadzono tu rośliny wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii.
W Ogrodzie gromadzone są przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne. Obecnie znajduje się tu około 1500 taksonów, w tym 85 gatunków objętych ścisłą i 13 częściową ustawową ochroną. Specyfiką Ogrodu są kolekcje populacji dziko rosnących roślin leczniczych pozyskiwanych z obszaru Wschodniej Polski, stanowiące materiał badawczy wykorzystywany m.in. przez współpracujące z Ogrodem instytucje naukowe. Ogród regularnie wydaje Index Seminum i prowadzi wymianę materiału nasiennego z 45 instytucjami krajowymi i zagranicznymi. W 2012 roku przy Ogrodzie powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej prowadzący zajęcia dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz studentów wyższych uczelni.
Nieodłącznym elementem działalności zielarskiej i botanicznej jest również firma producencka Dary Natury, powstała ponad 26 lat temu z miłości do ziół i szacunku do podlaskiej tradycji – jej produkty można kupić w sklepie internetowym darynatury.pl.