Skąd się wziął pilates?
W 1883 roku urodził się Joseph Pilates, metoda ćwiczeń którą rozwinął w ciągu swojego życia znana jest jako Pilates.
Joe jak nazywają go pieszczotliwie dziś nauczyciele tej metody na całym świecie urodził się w Niemczech, jako chorowity i mało sprawny chłopiec. Ta słaba konstrukcja fizyczna zmobilizowała go do pracy nad swoim ciałem i przyniosła sporo sukcesów. Już jako młody chłopak wyglądał bardzo atletycznie i pozował do rysunków anatomicznych. Nie stronił od sportu i ruchu, w jego życiorysie przewija się wiele bardzo różnych dyscyplin. Jako młody chłopak wyjechał do Londynu gdzie zajmował się szkoleniem samoobrony służb specjalnych, pracował jako akrobata w cyrku oraz bokser. Po I Wojnie, pracował jako sanitariusz usprawniając i rehabilitując ofiary wojny, był to początek jego wynalazczej pracy nad maszynami do ćwiczeń Pilates. Przymocował do łóżek sprężyny, na których pacjenci wykonywali ćwiczenia dochodząc do sprawności. Po wojnie i powrocie do Niemiec jego losy splątały się z Rudolfem von Labanem, który otworzył przed metodą Joe drzwi do świata tańca.
Kolejnym krokiem był wyjazd do Nowego Jorku który zbiegł się z poznaniem przyszłej żony Klary. Pilates otworzył swoje studio w budynku nowojorskiego baletu, wpisując się do metod znanych i docenianych przez tancerzy na całym świecie. I tak by pewnie zostało gdyby nie garstka uczniów, którzy przez lata pracowali i udoskonalali metodę aż do obecnych czasów kiedy to rozwój nauki, badania oraz dostęp i wymiana informacji wśród miłośników tych ćwiczeń na całym świecie wpłynęły na jej popularyzację oraz dostępność.
W Polsce znamy te ćwiczenia od 2001 roku, wówczas odbyło się pierwsze szkolenie które prowadziła w szkole Open Mind Bogna Janik-Forbes. Pierwsze kilka lat było bardzo ale to bardzo trudnych gdyż nikt o tej metodzie nie słyszał, więc też nikt jej nie szukał. Trenerzy wkładali bardzo dużo pracy aby zdobyć chętnych na zajęcia Pilates. Sytuacja odmieniła się kiedy to w popularnym telewizyjnym serialu główna bohaterka „Magda M” wybrała się na zajęcia Pilates. Tak! To był moment, kiedy Pilates wskoczył na falę i płynie.
Dzisiaj mamy coraz więcej wykwalifikowanych nauczycieli, więcej odmian zajęć i specjalistycznego sprzętu oraz więcej tej metody w ofertach klubów.
„Jestem bardzo dumna z bycia dyplomowanym nauczycielem tej metody i niesienia jej przesłania w 3 linii nauczycieli po Josephie Pilatesie”.