ODPOWIEDZIALNA MODA W RÓŻNYCH ODSŁONACH, CZYLI REKOMENDACJE MODOPOLIS
Ekologiczna produkcja, wspieranie praktyk fair trade, tkaniny z certyfikatami, podejście zero waste
– powody dla których 25 marek zdobyło Rekomendacje MODOPOLIS były różne. Wszystkie te marki łączy jedno – przekonanie, że moda powinna powstawać w poszanowaniu ludzi i środowiska. Prezentacja wszystkich wyróżnionych to preludium tegorocznej edycji MODOPOLIS – III Forum Mody Polskiej, która odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2020 w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Moda zrównoważona to naturalny wybór dla osób, które w swoich decyzjach konsumenckich kierują się świadomością ekologiczną i społeczną odpowiedzialnością. Coraz więcej marek i projektantów wpisuje się w ten trend. Rekomendacje MODOPOLISprzyznane w ramach tegorocznej edycji MODOPOLIS – Forum
Mody Polskiej mają na celu promowanie kolekcji, tworzonych zgodnie z tą filozofią i wsparcie ich twórców w odniesieniu biznesowego sukcesu. Nagrodą w konkursie była nie tylko rekomendacja, ale i wsparcie promocyjne oraz finansowe, a także eksperckie konsultacje biznesowe.
–Różnorodność zgłoszonych projektów pokazuje, że trend mody odpowiedzialnej rośnie z roku na rok, inspirując twórców do nowych rozwiązań.
Transparentna produkcja, przeznaczanie części dochodów na cele charytatywne, to coraz powszechniejsze działania podejmowane w świecie mody. Z kilkudziesięciu nadesłanych projektów z całego kraju wyłoniliśmy 25 finalistów, których jeszcze przed startem forum zaprezentujemy online – mówi Aleksandra Dudek z Fabryki Sztuki w Łodzi, producentka MODOPOLIS.
Wśród wyróżnionych rekomendacją są nie tylko projektanci ubrań, ale też producenci akcesoriów i dodatków. Wszystkich łączy misja tworzenia mody odpowiedzialnej. Ta idea bliska jest też marce Kamaryd, która jako jedyna biżuteryjna marka znalazła się na liście finalistów.
Kolekcje ubrań powstają często w pojedynczych egzemplarzach lub szyte są tylko na zamówienie, czym chwalą się między innymi autorzy INAF.F.Wspólnym mianownikiem wielu marek jest trend zero waste –upcyclingowe wykorzystywanie skrawków materiałów, czy ubrań z drugiej ręki. Kolekcje Floating Jeansszyte są ze fragmentów jeansowych kurtek i spodni, marka ZODZYSQwytwarza patchworkowe torby z mieszanych tekstyliów.
W wyróżnionych projektach nie brakuje też rękodzieła –dzierganych ubrań dla kobiet markiFlorat Knot,ozdabianych haftem T-shirtów Bzdetki, dodatków markiWyRóB, czyli nietypowych toreb z niepotrzebnych zawleczek od puszek. Finalistami zostały także dwie łódzkie marki: Mito Sito, która specjalizuje się w sitodrukowych zdobieniach oraz wegańskie okrycia dla kobiet by Tati.Idea minimalizacji udziału chemikaliów w produkcji przyświeca twórcom Waste Me Not, którzy korzystają tylko naturalnych barwników.
Coraz więcej twórców w branży modowej sięga po organiczne tekstylia i tkaniny z certyfikatem–bawełnę, a w szczególności len, który stał się wiodącym motywem dla marek Leleńi Lenoui.
Wszystkie marki nagrodzone Rekomendacją zobaczyć można w kanałach społecznościowych MODOPOLIS. Ich prezentacja to zapowiedź zbliżającej się tegorocznej – trzeciej już – edycji FORUM MODY POLSKIEJ MODOPOLIS.Branżowe spotkania niezależnych projektantów i producentów odbędą się 6-7 listopada w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Tradycyjnie już organizatorzy największy nacisk kładą na edukację i rozwój modowych biznesów. Warsztaty i panele oscylować będą wokół tematyki zrównoważonej marki i etycznej mody w dobie kryzysu. Szczegółowy program i szersza prezentacja wyróżnionych marek dostępne będą już wkrótce na www.modopolis.pl.
REKOMENDACJE MODOPOLIS 2020:
-
Bamba Concept
-
by Tati
-
Bzdetka
-
Floating Jeans
-
Floral Knot
-
Funwear
-
INAF.F
-
Kamaryd
-
Martyna Kołtun
-
Kombokolor
-
Kulta
-
Lamita Organic
-
Leleń
-
Lenoui
-
Maszynownia
-
Mito Sito
-
ODIO/ODIOTEES
-
Marta Pilas
-
Projekt Ania i Ola
-
Remediumbag
-
Maryja Vintage
-
Cathy Silvia Voget
-
Waste Me Not
-
WyRóB
-
Zodzysq