Podstawową zasadą na każdej imprezie do tej pory było nie mieszanie alkoholi. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z tym, jak czujemy się na drugi dzień.
Kac bywa nieubłagany. Ludzie cierpiący na tzw. “syndrom dnia poprzedniego” często powtarzają sobie, że więcej nie zajrzą do kieliszka. Zazwyczaj kończy się to jednak wyłącznie na słowach, a przy kolejnej imprezie znów sięgają po alkohol. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jeżeli zachowujemy zdrowy rozsądek. Często zastanawiamy się, jak ulżyć sobie w cierpieniach dzień po imprezie. Wokół pełno jest dobrych rad dotyczących skutecznych sposobów na kaca, a jedna z nich mówi o tym, żeby nie mieszać alkoholi. Okazuje się, że wcale nie jest prawdziwa.
Mieszanie alkoholi nie ma nic wspólnego z kacem
Naukowcy przebadali 90 uczniów niemieckiego uniwersytetu w wieku 19-40 lat. Badani zostali podzieleni na 3 grupy. Jedna miała wypić 2,5 litra piwa, a następnie sięgnąć po 4 kieliszki białego wina. Druga grupa wypiła to samo w odwrotnej kolejności. Trzecia natomiast miała wypić tylko jeden z trunków. Wyniki eksperymentu zaskoczyły nie tylko badanych, ale przede wszystkim naukowców! Okazuje się, że mieszanie napojów nie wpłynęło na uporczywość kaca na następny dzień.
Jak wynika z badania, na kaca nie wpływają również takie czynniki jak: wiek, masa ciała, nawyki związane z piciem alkoholu oraz częstotliwość występowania kaca. Kobiety natomiast gorzej przechodzą kaca niż mężczyźni.
Jedynym wiarygodnym sposobem przewidywania, jakie boleści będziesz odczuwać następnego dnia, jest to, jak bardzo się czujesz pijany i czy byłeś chory podczas zakrapianej nocy – powiedział autor badań, Jöran Köchling.
Naukowcy podkreślają również, że wciąż nie ma skutecznego sposobu na kaca. Złagodzić nasze objawy mogą: nawadnianie, środki przeciwbólowe i wysokoenergetyczne produkty spożywcze. Warto też unikać picia na pusty żołądek oraz ciemnych alkoholi, które podrażniają naczynia krwionośne i tkankę mózgu.
źródło