Nowa książka o Mazurach
Pierwsza część cyklu Mazursko to nietypowy przewodnik po Mazurach jakich nie znacie. Autorka skupia się nie tylko na żeglarstwie i innych sportach wodnych, z których znane są Mazury. Zabiera czytelnika na mikro wycieczki po niewielkich wioskach, dzikich plażach, zatoczkach oraz lasach. Pokazuje rezerwaty, pomniki przyrody, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe i spacerowe.
Pisze też o Leśniczówce Pranie (w której mieści się muzeum K.I. Gałczyńskiego) oraz Ogródku, w którym żył i tworzył Michał Kajka. Przedstawia ciekawe historie ludzi, którzy realizują na Mazurach swoje pasje: latają na motolotni, rzeźbią, wytwarzają naturalne świece i kosmetyki, prowadzą urocze obiekty turystyczne. To książka dla każdego, kto chciałby poznać Mazury z innej strony. To książka dla tych, którzy lubią czasem zboczyć z utartego szlaku.
W pierwszej części mazurskiego cyklu przeczytacie o następujących miejscach.
Rezerwat Pupy – Spychowo – Świętajno – Piasutno – Zgon – Krutyń i Krutynia – Leśniczówka Pranie – Ruciane-Nida – Izba Regionalna w Wejsunach – Szeroki Bór i Szeroki Bór Piski – Orzysz – Półwysep Ameryka – Muzeum Michała Kajki w Ogródku – Konopki Wielkie, Nowe i Małe – Wydminy – Sołtmany – Wronki – Giżycko
Agnieszka Żelazko, autorka jest dziennikarką, fotografką, autorką kilku książek (jedna z nich była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus) oraz inicjatorką projektu LAS RAZ realizowanego na Mazurach.
Pochodzi z Rzeszowa, studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, później przez 14 lat mieszkała i pracowała w Warszawie, wreszcie wylądowała na Mazurach. To tutaj lubi przebywać, pracować, pisać, fotografować. Śmieje się, że ciągnie ją coraz bardziej na północ Polski. Jest pasjonatką pysznej kuchni. Kontakt z naturą jest dla niej bardzo ważny, dlatego najchętniej przebywa w mazurskim lesie lub nad jeziorem.