W niedzielę 13 października 2019 dzięki inicjatywie CICAE (Confédération internationale des cinémas d’art et d’essai) i Sieci Europa Cinemas przy współpracy z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej po czwarty odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Święto to dotyczy zarówno kina jako formy przekazu artystycznego, jak i kin jako obiektów, bez których ten przekaz byłby niemożliwy.
Kino Agrafka i Kino KIKA przygotowały na tę okazję specjalne pokazy filmowe oraz warsztaty dla młodych Widzów:
11:00 CZYTAMY I OGLĄDAMY W AGRAFCE
Czytamy: Komisarz Gordon. Jeszcze jedna sprawa | Ulf Nilsson
Oglądamy: GORDON I PADDY | Gordon & Paddy, reż. Linda Hambäck, Szwecja 2017, 62’
Pięknie animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. Czy ich spryt i rozwaga wystarczą, by rozwiązać kolejną kryminalną zagadkę?
Ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy – myszki Paddy. W trakcie śledztwa Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów. „Jest jedno prawo lasu” – mówi komisarz – „Bycie miłym jest legalne. Bycie niemiłym nie” i prosi przemyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Wkrótce, gdy ta dowiedzie swoich umiejętności, mianuje ją swoim następcą. Niestety nowe wyzwanie może Paddy przerosnąć. Czy uda im się schwytać winnych przestępstw w lesie?
Po seansie warsztaty artystyczne
Współpraca: Wydawnictwo Literackie
18:00 KRAINA MIODU | Honeyland reż. Tamara Kotevska, Macedonia Płn. 2019, 87’
POKAZ PRZEDPREMIEROWY oraz spotkanie z pszczelarką Joanną Kalitą ( Pszczoły Mojego Taty)
50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w macedońskiej wiosce bez prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły w tradycyjny sposób i żyje w zgodzie z naturą. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Pięknie sfilmowana „Kraina miodu” zdobyła trzy nagrody na tegorocznym festiwalu w Sundance (w tym główną Nagrodę Jury) oraz cztery statuetki na 16. Millennium Docs Against Gravity: Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni, Nagrodę Grand Prix Śląska i Bydgoszcz ART.DOC Award.
Polska premiera: 20 grudnia 2019
Pasieka Pszczoły Mojego Taty to efekt pasji, którą Ojciec zaraził córkę. Chęć popularyzacji wiedzy o pszczołach i pracy pszczelarza, zaowocowała powstaniem konceptu pod nazwą Pszczoły Mojego Taty. Od 5 lat Tato konsekwentnie przekazuje córce swoje kilkunastoletnie doświadczenie, połączone z wielką miłością do natury, pszczół i pracy… Efektem tej współpracy jest jedna z najwartościowszych substancji odżywczych, jakie dostarcza nam natura
KINO KIKA | 13.10.2019
12:00 Mała KIKA
PAMIĘTNIK FLORKI – zestaw bajek
reż. A. Wróblewska-Dzwoniarek, J. Martyn, D. Cieśla, J. Bartczak, B. Koniecka, J. Dudzińska, M. Skrobecki, A. Mikina, P. Rogowski, B. Izdebska, M. Stróżycka, Polska 2019, 50′
Florka jest pilną i ciekawską obserwatorką rzeczywistości Nie do końca dowierza tłumaczeniom dorosłych, więc sprawdza wszystko sama i oczywiście dochodzi do własnych wniosków, niekoniecznie słusznych, ale zawsze bardzo odkrywczych.
Scenariusze serii „Pamiętnik Florki” powstały na podstawie bardzo
popularnych wśród dzieci bestsellerowych książek „Florka Z pamiętnika Ryjówki” ,”Florka Listy do Józefiny” i „Florka Listy do babci”
Po seansie warsztaty rozwijające wyobraźnię
16:30 PORTRET KOBIETY W OGNIU | Portrait de la juene fille en feu, reż. Celine Sciamma, Francja 2019, 120’
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.
Nagrody: Najlepszy scenariusz Cannes 2019
Celine Sciamma jest ambasadorką tegorocznej edycji European Arthouse Cinema Day 2019
19:00 BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA | Gospod postoi, imeto i’ e Petunija
reż. Teona Strugar Mitevska, Belgia/Chorwacja/Francja/Macedonia Płn./Słowenia 2019, 100’
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Film czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.
Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii.
Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok.
Nagrody: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 2019 – Konkurs Główny – Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Gildii Filmowców
Film walczy o nagrodę Parlamentu Europejskiego Lux Film Prize Official Competition 2019, która przyznawana jest od 2007 roku.