Piątek, piąteczek, impreza, odpoczynek.. Wszyscy wiemy, jak smakują ciężkie sobotnie poranki. Sposoby na kaca przydadzą się jeszcze przed imprezą oraz podczas spożywania alkoholu. Lek na kaca nie istnieje, ale przykre objawy syndromu dnia następnego i zatrucie alkoholem można złagodzić. Co warto jeść i pić na kaca dzień po upojnej nocy? Zobaczcie.
Warto je znać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Spotkanie z przyjaciółmi, wieczorny drink z szefem czy kolacja w gronie rodziny – każdemu zdarza się czasem przesadzić z alkoholem. Kładziemy się spać w dobrym humorze, a rano przychodzi zmora wszystkich pijących – kac.
Objawy kaca
Kac to nic innego jak przykre symptomy zatrucia alkoholem. Po upojnej nocy z niewinnie sączonymi drinkami odczuwamy przykre objawy kaca. Enzymy wytwarzane przez wątrobę przetwarzają alkohol w aldehyd octowy (bardziej szkodliwy dla organizmu niż sam etanol) i kwas octowy. Nie jesteśmy w stanie skupić myśli, boli nas głowa, a żołądek mamy ściśnięty na supeł. Tętno przyspiesza, robi nam się ciepło, a twarz czerwienieje. Często pojawiają się wymioty po alkoholu.
Najczęściej spotykane objawy kaca to:
- złe samopoczucie
- zmęczenie
- poczucie suchości w ustach
- problemy z koncentracją
- wrażliwość na światło i dźwięk
- ból głowy
- utrata apetytu
- mdłości
- wymioty
- bezsenność
Co najlepsze na kaca – zanim zaczniesz pić
Jeśli planujesz zakrapianą imprezę, pamiętaj o kilku zasadach. Oto domowe sposoby na kaca, które przydadzą się, jeszcze zanim zaczniesz spożywać alkohol.
- Bądź wypoczęty – alkohol szybciej atakuje zmęczonych;
- Najedz się godzinę przed imprezą – tłusty posiłek stworzy na ściankach żołądka warstwę ochronną, która spowolni przenikanie alkoholu do krwi;
- Przygotuj kwaśną zupę (kapuśniak, żurek, ogórkowa), którą spożyjesz następnego dnia – organizm będzie się domagał witaminy C;
- Możesz sięgnąć po witaminy w tabletkach;
- Jeśli palisz, spróbuj ograniczyć – nikotyna spotęguje zatrucie alkoholowe
Co na kaca – w trakcie picia
Nie daj się zwieść popularnej zasadzie, by nie mieszać trunków. To mit! Pamiętaj, że ciemne alkohole – brandy, bourbon, czerwone wino, ciemny rum i whiskey – mają więcej kongenerów, czyli zanieczyszczeń powstających w wyniku fermentacji. To one powodują największego kaca. Jeśli nie chcesz mierzyć się z przykrymi symptomami dnia następnego pij jasne alkohole – białe wino, gin czy wódkę.
Jakie sposoby na kaca przydadzą się już podczas spożywania alkoholu?
- Rób kilkunastominutowe przerwy przed każdym kolejnym drinkiem, żeby twój organizm zdążył wchłonąć alkohol,
- Nie przytrzymuj alkoholu w ustach i nie pij przez słomkę – wtedy alkohol szybciej uderza do głowy,
- Nie mieszaj alkoholu z napojami gazowanymi – dwutlenek węgla przyspiesza absorpcję etanolu,
- Po każdym drinku wypijaj szklankę wody lub innego bezalkoholowego napoju, najlepiej niegazowanego,
- Przed snem wypij dwie szklanki wody, możesz też zażyć aspirynę lub dawkę witaminy C.
Domowe sposoby na kaca – rano
Co zrobić, aby po upojnej nocy przywrócić ciało i umysł do stanu normalności? Oto, jakie kroki możesz zastosować na kaca rano:
- Zmuś się, aby wstać z łóżka i wziąć prysznic,
- Dużo pij, by nawodnić organizm,
- Zjedz coś,
- Wyjdź na spacer – tlen ożywi ciało i złagodzi ból głowy,
- Zasada “klin klinem” – sięgaj po tę metodę w ostateczności, gdy bardzo źle się czujesz – rozcieńczony alkohol w małej dawce pomoże komórkom wrócić do normalności,
- Na niepokój czy kłopoty z koncentracją nic nie poradzisz – musisz poczekać, aż miną.
Sposoby na kaca – lek na kaca
Nie istnieje lek na kaca. Tabletki na kaca mogą jedynie złagodzić syndrom dnia następnego. Występują one w postaci saszetek z proszkiem i tabletek musujących. Zawierają elektrolity (sód, potas, chlorki), które zostały utracone wraz z wodą oraz glukozę będącą źródłem energii dla komórek organizmu.
Na ból głowy na kacu można zażyć też lek zawierający ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy (aspirynę), który najlepiej zażyć po posiłku.
Co jeść na kaca?
Co jeść, kiedy dokuczają nam przykre objawy syndromu dnia następnego? Mimo że żołądek podchodzi nam do gardła, warto się zmusić i nie rezygnować ze śniadania czy obiadu.
Najlepiej sięgnąć po jajka na miękko, zawierające łatwo przyswajalne białko oraz cysteinę. Ta ostatnia wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i przyspiesza metabolizm.
Dobrym wyborem będzie też domowy rosół czy tłusty kawałek dobrej jakości mięsa. Tłuszcz zawarty w tych posiłkach pozytywnie wpływa na tempo wchłaniania i metabolizowania alkoholu.
Inne zupy – ogórkowa, pomidorowa, żurek- nie tylko nawodnią i dobrze wpłyną na żołądek, ale ze szczyptą soli uzupełnią elektrolity.
Cytrusy i inne owoce – witamina C i fruktoza zawarta w owocach oraz potas (który zawierają np. banany) pomoże rozprawić się z objawami kaca. Fruktoza przyspiesza metabolizm alkoholu i jego rozkład do mniej toksycznych związków. Z kolei potas uzupełni elektrolity.
Kasza gryczana, kakao czy migdały – zawierają magnez, którego niedobór pogłębia się po spożyciu alkoholu.
Co pić na kaca?
Silne pragnienie to jeden z najczęstszych objawów kaca. Aby złagodzić następstwa zatrucia alkoholowego trzeba regularnie nawadniać organizm. Pomoże w tym:
- Niegazowana woda mineralna – uzupełni minerały i mikroelementy,
- Napój izotoniczny – uzupełni poziom płynów i elektrolitów w organizmie,
- Woda kokosowa – dobrze nawadnia, zawiera 5 rodzajów elektrolitów, które występują też w ludzkiej krwi,
- Kawa – upora się z bólem głowy, zwężając naczynia krwionośne,
- Sok pomidorowy – potas korzystnie wpływa na układ nerwowy,
- Kwaśne soki owocowe lub warzywne (z ogórków) – zawierają witaminę C,
- Czarna herbata z miodem, cukrem i cytryną (cukier doda energii i pobudzi),
- Herbata z miodem – miód dzięki fruktozie przyspieszy spalanie alkoholu,
- Herbata z imbirem – dodanie imbiru złagodzi mdłości,
- Zielona herbata,
- Yerba Mate,
- Maślanka, kefir.