Spokojnie można już mówić o końcu roku, myślę, że każdy pogodził się z tym faktem. Za mniej niż 30 dni powitamy 2020. Dla jednych to okazja do radości – nowy rok, nowe szanse, nowa energia. Inni uważają wręcz przeciwnie – czas mija tak szybko, a my nie stajemy się coraz młodsi… Jednemu jednak zaprzeczyć nie można, kończy się rok, więc zaczynamy podsumowania.
Jednak ostatni miesiąc 2019 zasługuje nie tylko na przemyślenia dotyczące minionego roku. To przecież także koniec całej dekady. W związku z tym, czy tego chcemy, czy nie, należałoby wspomnieć kilkoma słowami (albo myślami 🙂 ) o najważniejszych rzeczach, które spotkały nas przez ostatnie 10 lat. Prywatne rozrachunki pozostawiamy każdemu z was indywidualnie, ale to, co zrobimy wspólnie, to niewielkie podsumowanie kulturalne. Na pierwszy ogień idą seriale i show telewizyjne. Co powstało przez ostatnią dekadę? Odpowiedź krótka – bardzo wiele rzeczy. To był zdecydowanie czas seriali, produkcji telewizyjnych i platform streamingowych.
Może już nie pamiętacie, co przykuwało waszą uwagę 10 lat temu, ale na pewno znacie te programy, które, można zaryzykować stwierdzenie, przejdą do historii. Zobaczcie najpopularniejsze seriale dekady, która zaraz minie.
1 La casa de papel – Dom z papieru (2017-)
Tajemniczy człowiek ukrywający się pod pseudonimem „Profesor” rekrutuje grupę ośmiorga przestępców o różnych umiejętnościach. Celem jest dokonanie skoku stulecia – napadu na hiszpańską mennicę. Gdy dochodzi do realizacji planu, ludzie „Profesora” zajmują obiekt i biorą zakładników. – czytamy w opisie serialu. Ale wydaje mi się, że streszczanie fabułī jest zbędne. Nawet, jeśli ktoś nie widział żadnego odcinka serii, jest obeznany z ogólnym konceptem. Hiszpańska sensacja zdecydowanie przypadła światu do gustu. To obecnie najpopularniejszy nieanglojęzyczny serial Netfliksa.
2 Sherlock (2010-)
Mimo, że premiera pierwszego sezonu miała miejsce w 2010 roku, serial ma jedynie 14 odcinków, a odstępy między sezonami są bardzo długie. Wie to każdy fan brytyjskiego show, zmuszony czekać na kontynuację po trzy lata. Serial BBC to uwspółcześniona wersja powieści i opowiadań o najsłynniejszym detektywie świata. Świetne dialogi i inteligentne aluzje do oryginału sprawiły, że Sherlock z XXI wieku pobił rekordy popularności. To zdecydowanie najchętniej oglądana filmowa adaptacja literatury Conan Doyle’a. Kto wie, może za kolejne 10 lat Sherlock Holmes w naszej wyobraźni już zawsze będzie miał twarz Benedicta Cumberbatch’a.
3 Black Mirror (2011-)
Trochę tu z science-fiction, trochę koncepcji naukowych, ale i trochę z thrillera psychologicznego też się znajdzie. Czarne Lustro, bo tak zwykło się tłumaczyć tytuł tego serialu, to produkcja jedyna w swoim rodzaju i chyba dlatego tak lubiana. Każdy odcinek mówi o czymś innym, a to, co mają wspólnego, można nazwać morałem, czy przestrogą. Show skupia się bowiem na zagrożeniach i możliwych perspektywach, jakie niesie za sobą rozwój technologiczny współczesnego świata. Produkcja nie daje się widzowi nudzić – w ciągu tych kilku lat powstał już odcinek interaktywny, gdzie zakończenie zależy od ciebie, a także odcinek z Miley Cyrus, pełen aluzji do jej własnego życia.
4 Bojack Horseman (2014-)
To jedna z tych popularnych kreskówek dla dorosłych, które cieszą się ostatnimi laty wielką sławą. Opowieść o koniu, który żyje spoczął na laurach swojej sławy z lat 90., a teraz przechodzi kryzys wieku średniego. Świat, w którym ludzie i zwierzęta istnieją jako równi sobie, gdzie koń ma problem alkoholowy, a jego przyjaciółka stale zmaga się z depresją. Bojack to doskonała satyra współczesnego społeczeństwa, równie przygnębiająca, co zabawna. A poza tym, stanowi naprawdę duży sukces w dziedzinie animacji, która w tym przypadku nie ma sobie nic do zarzucenia, jest zrobiona z największą dbałością o szczegóły.
5 Gra o Tron (2011-2019)
Tylko 9 lat, a nam się wydaje, że świat nie istniałby bez Gry o Tron. Ten serial bez dwóch zdań przejdzie do historii. Skala jego popularności i ogrom emocji, które budzi, nie może się chyba równać z żadnym innym z naszej listy. Ludzie analizują wątki z największą dokładnością, prowadzą godzinne dysputy na temat znaczenia poszczególnych scen, a nawet domagają się poprawek pewnych sezonów…Swoją niespotykaną nonszalancją w traktowaniu życia i śmierci głównych bohaterów (nie ma co być delikatnym, głównie śmierci) zasłużył sobie na ogromną sławę.