Pożar katedry Notre Dame był katastrofą, która bardzo wstrząsnęła całym światem. Przygnębieni poczuli się nie tylko historycy sztucy czy architekci, ale także niemal cała opinia publiczna, uważająca kościół za rodzaj symbolu Paryża, jeśli nie całej kultury europejskiej. Ale emocje to nie wszystko. Katedrę trzeba przecież odbudować, a w tej dziedzinie nie brak nam kreatywności. Pomysłodawców naprawdę nie brakuje, a ich koncepcje bywają niezwykle zaskakujące.
Wybraliśmy trzy najdziwniejsze, pomysłowe projekty odbudowy Notre Dame. Nie są one może zbyt realistyczne, jednak z pewnością dowodzą zdolnościom twórczego, nowoczesnego myślenia.
1. Autorzy polskiego fanpage’u na Facebooku „Sto Lat Planowania”
Projekt stworzony niewątpliwie z przymróżeniem oka, nie brakuje mu jednak kreatywnośći. Jak ma wyglądać odnowiona katedra? Przede wszystkim, nowa świątynia miałaby być odporna na ogień dzięki zastosowaniu „niepalnych sklepień” w lekkiej konstrukcji. Dodatkowo proponuje się dobudowanie otaczających katedrę kaplic usługowo-edukacyjnych, oraz specjalnej antresoli, dzięki której turyści będą mogli zwiedzać niedostępne do tej pory rzeźby na dachu. Proponowane jest także wprowadzenie klimatyzacji oraz powstanie nowych punktów usługowo-handlowych. Kolejnym atutem ma być zielony dach – który ma zrekompensować konieczne do wycięcia drzewa znajdujące się w sąsiedztwie katedry, a utrudniające dojazd wozów straży pożarnej i służb ratunkowych.
Nie zabraknie także zmian w komunikacji: „W ramach tych prac poprawiony zostanie układ drogowy, wykonane wyspy centralne skrzyżowań z możliwością budowy w przyszłości estakad, a także zrealizowany zostanie nierzucający się w oczy, przyklejony do jednej ze ścian kościoła, parking kubaturowy na trzy tysiące samochodów w innowacyjnym systemie „park and sightseeing”, będącym rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością w naszym kraju oraz intermodalnym przystankiem autobusowo wodnotramwajowym i inteligentnymi ławkami oraz multimedialną fontanną i placem zabaw dla psów.” – czytamy w opisie projektu.
www.facebook.com/stolatplanowania/
2. Vincent Callebau
Jak mówi architekt, jego projekt inspirowany jest biomimikrą. To kierunek w architekturze, który w tworzeniu budynków wzoruje się na świecie zwierząt i tworzonych przez naturę konstrukcjach. Nową ramę dachu Vincent proponuje wykonać z drewna dębowego i poliwęglanu.
Trójwymiarową konstrukcję pokrytoby kasetonami ze szkła kryształowego. Kryształy składałyby się z organicznej warstwy aktywnej, złożonej z węgla, wodoru, azotu i tlenu. Jej zadaniem byłoby pochłanianie światła i przekształcanie go w moc.
Energię tę, przechowywaną w wodorowych ogniwach paliwowych, używanoby w całej katedrze. Na dachu katedry powstałby ogród, gdzie możnaby było hodować warzywa dla najuboższych mieszkańców miasta.
3. Miysis Studio
Architekci ze studia proponują kompromis między rozwiązaniami tradycyjnymi, a nowoczesną grą wyobraźni: odbudowanie zniszczonej iglicy według oryginalnego projektu i stworzenie szklanego dachu mającego zastąpić konstrukcję z XIII wieku.
Wewnątrz planuje się pełnowymiarowy ogród z drzewami i roślinami. Jak mówią architekci, natura to najlepszy hołd dla tego miejsca. Ramę dachu proponują wykonać z drewna i stali, a jego kształt naśladowałby oryginał.
Jak mówią architekci, według nich odbudowa katedry według starego projektu to wymazanie pożaru z historii katedry. Ich propozycja jest próbą znalezienia złotego środka między historią, a nowoczesnością.