– To czas, żeby współczesny dandys stanął przed lustrem i zastanowił się, ile wody zużyto do produkcji jego apaszki – tak organizatorzy Nadmiaru zapraszają na czwartą edycję festiwalu sztuk wizualnych i muzyki eksperymentalnej, która odbędzie się między 1 a 6 lipca w Krakowie.
Rewizja
Tematem tej edycji jest Rewizja – co w takim razie powinno zostać zrewidowane? Z jednej strony organizatorzy odnoszą się krytycznie do swoich poprzednich działań przyznając, że choć efekt był piękny, to jego wpływ na środowisko pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej Rewizja to próba zmiany postawy wobec planety Ziemi, na której wszyscy żyjemy. Antropocen, zero waste, fast fashion, ocieplenie klimatu, nadmiar plastiku – to sformułowania, które słyszymy codziennie, ale czy faktycznie zmieniamy swoje zachowanie? Poprzez spotkania z aktywistami, panele dyskusyjne, wystawy, warsztaty i koncerty organizatorzy chcą podjąć dialog o ekologii nie tylkona polu artystycznym, ale też wskazać praktyczne rozwiązania pomagające zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko.
Zrównoważony festiwal
Ulotki, plakaty, gadżety, torby i zapierające dech w piersiach dekoracje. Tak organizatorzy festiwali przyciągają swoich odbiorców. Ale jaki jest prawdziwy, w tym ekologiczny koszt tego działania?
–Organizując festiwal zawsze zastanawiamy się jak stworzyć ciekawe i wartościowe wydarzenie oraz piękną przestrzeń na czas jego trwania, często zapominając o tym, co zrobimy z wytworzonymi śmieciami, jak użyte materiały wpłyną na środowisko. Tym razem zaczęliśmy od końca. Przy tworzeniu każdej koncepcji, najpierw zastanawialiśmy się, co zrobić z kwestią ewentualnych odpadów i jak nasze działania odbiją się na ekosystemie. Chcemy, aby Nadmiar#4:Rewizja był festiwalem stworzonym mądrze oraz less waste. – mówi pomysłodawczyni i kuratorka Nadmiaru, Katarzyna Zawada.
Organizatorzy wydarzenia dążą do tego, aby materiały użyte przez artystów, a także scenografia festiwalu pochodziły z rynku wtórnego. Pragną pokazać proces upcyklingu i recyklingu – tworzenia obiektów sztuki z odpadów i ich ponowną segregację.
Program
Do współpracy zaproszono artystów sztuk wizualnych i dźwiękowych poruszających w swojej twórczości problemy związane z ekologią. W ramach festiwalu odbędą się trzy wystawy w galeriach: Nośna, Razem Pamoja i Jak Zapomnieć. Justyna Górowska (WetMeWild) poprowadzi warsztaty performatywne z tworzenia sex zabawek z bio i upcyklingowanego plastiku. Marta Navrot i Jagoda Wójtowicz – działające w projekcie Dream Adoption Society, współpracujące z Krzysztofem Garbaczewskim – zaprezentują VR-ową narrację na wystawie głównej. Przedstawiony zostanie projekt Dar Serca dla Nadmiaru, prowadzony przez Pamelę Bożek, będący kontynuacją jej działań z uchodźczyniami i uchodźcami mieszkającymi w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie. Odbędzie się spotkanie z przedstawicielami krakowskich organizacji ekologicznych, takich jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion i Babcie dla Klimatu, jak również dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich będzie dotyczył mody zrównoważonej i wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko – głos zabierze m.in. Pat Guzik. Drugi zatytułowany jest Jak nasze lokalne wybory wpływają na globalne problemy. Muzyczna część będzie miała miejsce w Warsztacie na Zabłociu. Tam odbędzie się piątkowa część koncertowa, gdzie usłyszymy m.in. paszkę – producenta muzyki eksperymentalnej współtworzącego projekt MUKA, który pojawi się na tegorocznym festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Na sobotę organizatorzy przygotowali imprezę na dwie sceny, na których wystąpią m.in. Astma, Dj Morgiana Hz oraz PUSSYMANTRA. Na scenie głównej odbędzie się także pokaz voguingu.
Więcej informacji:
FB:
Program:www.nadmiarfestival.com