Na Krawędzi 3. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni
Założeniem projektu artystyczno-badawczego jest stworzenie otwartej i kreatywnej przestrzeni do zderzenia ze sobą różnorakich postaw twórczych osobowości, którzy w swojej praktyce artystycznej traktują praktykę rysunkową jako autonomiczną formę ekspresji, wykraczając zarazem poza jej „klasyczne” ramy. Tytułowe pogranicza po_rysunkowej przestrzeni rozumiane są tu jako pole do działań badawczo-eksperymentalnych oraz stają się sposobnością do poszukiwań indywidualnych re-definicji pojęcia rysunku.
Podjęta idea jest odwołaniem zarówno do oczekiwanego przekraczania granic rysunku a zarazem próbą zdiagnozowania zarysowujących się być może swoistych granic dyscypliny lub płynnych, wielomedialnych terytoriów pogranicza. Zainicjowanie oraz kontynuacja projektu wynika z przekonania, że współczesne rozumienie aktywności szeroko rozumianego rysunku jest na wskroś wielowymiarowe, a co za tym idzie złożone i interdyscyplinarne.
Aktywność w tej materii przenika bowiem wszelakie aspekty sztuk wizualnych, stając się nie tylko inicjacyjną iskrą, zapisem procesu twórczego, notacją czy swoistym scenorysem ale na wskroś autonomicznym, nieskrępowanym i wielowymiarowym dziełem finalnym. Tak rozumiany rysunek swój potencjał czerpie z nieskrępowanej energii inicjacyjnej, zarazem nie pozostając jedynie szkicem czy doraźnym, przechodnim efektem na drodze do formy „pełniejszej”…
5 trendów wnętrzarskich dla miłośników natury
Projekt w swej intencji po raz kolejny uruchamia artystyczny mechanizm do rozpoznawania czy odświeżenia tak rozumianego potencjału. Ten proces uaktualnianego twórczego namysłu to istotny czynnik aktywizacji i niezbędnej progresywnej siły współczesnej sztuki.
prof. Jan Tutaj – inicjator projektu
Biała Galeria CENTRUM – NCK
al. Jana Pawła II 232, Kraków 17.02-9.03.2025
wernisaż 19.02, g. 18.00