Moda nie może być jednorazowym fajerwerkiem
Rozmowa z dr hab. Anną Pyrkosz, prof. ASP o pokazie mody studentów Akademii Sztuki Pięknych wKrakowie w ramach wystawy końcowej Wydziału Architektury Wnętrz oraz projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „Projektowanie przyszłości”. Efekty zobaczymy już 17 czerwca w Forum. Będzie to pokaz prac dyplomowych zrealizowanych w Pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru.
Jak wygląda moda przyszłości według studentów ASP Kraków?
– Na pewno ekologiczna! Uczyliśmy studentów, by przywiązywali szczególną wagę do tego tematu, by rzeczy były zgodne z zero waste. Połączyliśmy to podejście z nowymi technologiami, poszerzając możliwości naturalnych materiałów. Mogą one spełniać dzisiaj wiele dodatkowych funkcji, np. pełnić rolę leczniczą, ochronną. Duży nacisk kładliśmy także na wykończenia tkanin, dzięki czemu nabierały wielowymiarowych cech i mogły służyć nie tylko do produkcji ubrań, ale także np. jako obicie do meblilub znaleźć zastosowanie w projektowaniu wnętrz. W ramach projektu skupialiśmy się zresztą nie tylko na modzie, ale także na interdyscyplinarności designu, pokazując jak wiele możliwości dalszego rozwoju mają współcześni projektanci.
Czyli nie tylko estetyka?
– Absolutnie nie! Często odbiorcy zwracają na nią uwagę, na czerwony dywan, piękne kreacje, które są w zasadzie jednorazowym fajerwerkiem. Chciałbym, aby ubiór był świadectwem czasów, w których żyjemy. Uciekamy od globalizacji, musimy reagować na nadprodukcję, zanieczyszczenie środowiska. Kształcimy osoby, które będą projektować naszą przyszłość. To jak nauczymy ich myśleć, będzie wpływać na to, jak będzie wyglądał nasz świat. Dlatego przykładamy uwagę do tego, by studenci ASP byli świadomymi projektantami, niezależnie od tego, czy będą pracować dla wielkich firm, czy prowadzić własne marki. Świadomość i odpowiedzialność to dwa słowa klucze, które wpisują się w moje podejście do projektowania.
Jak dużą wagę przywiązujecie do nowych, cyfrowych technologii? Trudno wyobrazić sobie świat przyszłości bez rzeczywistości wirtualnej, technologii rzeczywistości rozszerzonej czy dobrze już znanego 3D.
– Studenci spotkają się z przyszłością zaraz po skończeniu studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Chciałam, aby w trakcie nauki nabyli wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Dlatego też dużą wagę przykładamy do współpracy z przedstawicielami przemysłu, którzy jako eksperci dzielą swoją wiedzą praktyczną ze studentami podczas warsztatów projektowych. Wynikiem takiej współpracy było opracowanie wraz z firmą Kontekst Retail Design, aplikacji do projektowania ubioru z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. W ubiegłym roku mieliśmy również pierwszy dyplom, który wykorzystał to innowacyjne narzędzie. Pokazaliśmy, że dwa sposoby projektowania – tradycyjny oraz futurystyczny – mogą się doskonale uzupełniać.
Wiem, że w pokazie mody jest zaskoczenie, ale proszę ujawnić, co zobaczymy w trakcie pokazu 17 czerwca w Forum w Krakowie?
– Nie chodziło bynajmniej o tworzenie sukienek wieczorowych. Pokażemy kolekcje aspirujące do miana dzieł sztuki, które są sposobem wyrazu artystycznego. Każdy ze studentów podjął temat w odmienny, indywidualny sposób, podążając za swoją wrażliwością artystyczną. To będą kolekcje inspirowane współczesnym światem, np. architekturą, kulturą Dalekiego Wschodu czy kulturą – mamy nawet projekt inspirowany graffiti. Ubrania i akcesoria stworzone w trakcie nauki na ASP podejmują grę z konstrukcją ubioru, trendami czy tkaniną – wiele z użytych materiałów zostało specjalnie zmodyfikowanych na potrzeby pokazu. Jestem dumna z kreatywności moich studentów.
Proszę opowiedzieć o „Projektowaniu przyszłości” – z jakich elementów składa się ten projekt?
– Mamy cztery filary, które się wzajemnie uzupełniają. Najbliższa mi część to „Fashion startup”, w ramach którego powstało dziesiątki prototypów ubioru i akcesoriów, podejmujących dialog z nowymi technologiami – wspomnianej wirtualnej rzeczywistości, czyli spojrzeniem na modę przyszłości. Utworzona została również galeria, w której prezentujemy dokonania studentów, a także poświęcone temu czasopismo INAW journal. Powstały W ramach współpracy z ekspertami ,Zrealizowane zostały również prace dyplomowe w Pracowni Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz oraz Architektury Wnętrz. 17 czerwca efekty naszych działań można zobaczyć na wydarzeniu w Forum – pokaz futurystycznej mody stworzonej w ramach projektu oraz prezentacja filmu pokazującego właśnie zrealizowane działania w ramach projektu : Projektowanie Przyszłości”. Cieszę się, że odwiedzi go wiele uznanych osobistości świata mody z Polski i zagranicy. Całość wyreżyseruje Maciej Majzner.
ASP w Krakowie od kilku lat realizuje projekty związane z modą, w które jest Pani mocno zaangażowana.Proszę opowiedzieć o genezie, która doprowadziła do powstania obecnego projektu.
Geneza „mody” na ASP, to pierwszy realizowany w latach 2008-2013, projekt pod nazwą „Sztuka Przedsiębiorcza”, który realizowaliśmy wspólnie z moją pracownią Fama. Następnie zrealizowaliśmy kolejny pod hasłem tytułem: „Zawód projektant ubioru” (2017-2021). Wszystkie te działania, włącznie z tegorocznym, realizujemy dzięki funduszom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ramach ASP w Krakowie powołana została do życia Pracownia Projektowania Tkaniny i Ubioru na Wydziale Architektury Wnętrz, otwierając przed studentami ASP szansę na wejście do świata mody. Obserwuję duże zainteresowanie naszymi działaniami wśród studentów, z roku na rok mamy ich coraz więcej. Od niedawna można obronić dyplom w naszej Pracowni – to oznacza, że na krakowskiej ASP można zdobyć tytuł magistra sztuki ze specjalnością projektant ubioru. W ten sposób realizujemy w praktyce projektowanie przyszłości.
Rozmawiał Rafał Stanowski