Czy można urządzić mieszkanie w stylu paryskim, nie mieszkając w Paryżu? W poszukiwaniu pomysłów na udekorowanie domu zajrzeliśmy do szykownych wnętrz w stylu paryskim. Wyrafinowana elegancja i fantazja ze szczyptą romantyzmu, to cechy charakterystyczne dla francuskiego stylu. Wybór kolorów oraz wyszukanych detali ma fundamentalne znaczenie dla stworzenia odpowiedniej atmosfery wnętrza.
Powinno zaskakiwać, pod warunkiem zachowania umiaru i dobrego smaku. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nadać uroku mieszkaniu i przekształcić je w prawdziwy klejnot, godny ducha Place Vendôme.
Aby nadać wnętrzu typowo francuski charakter należy skupić się na bieli, która natychmiast rozświetli otoczenie. Preferowane są również pastelowe odcienie: kremowa biel, jasna zieleń, antyczny róż lub delikatny, lodowy błękit.
Typowe francuskie elementy wyposażenia to boazeria (boiserie) – czyli listwy na ścianach, które wydają się naśladować ramy starożytnych obrazów – pochodzą bezpośrednio z dworu Króla Słońca i są bardzo popularne w Paryżu i jego okolicach.
Dobrym pomysłem jest zastosowanie ich zamiast klasycznych listew przypodłogowych. Drewniany parkiet w naturalnych kolorach, to pozycja obowiązkowa, zaś jego najpopularniejszym ułożeniem jest geometryczny wzór „jodełki”. Nie może też zabraknąć tapicerowanych foteli i miękkiej sofy z lekkiej tkaniny.
Najbardziej ekskluzywnym elementem salonu niech będzie duży regał pełen książek oraz charakterystyczne stoliki w stylu Ludwika XVI. Nie mniej ważnym elementem wyposażenia domu w stylu francuskim jest kominek oraz zawsze pełne kwiatów wazony. Kryształowe żyrandole wprowadzą odpowiednią dawkę elegancji, a zwiewne i przejrzyste tkaniny w oknach wpuszczą naturalne światło do pomieszczeń.
Francja to kolebka sztuki, dlatego nie można zapomnieć o niej podczas wystroju wnętrza. Szczególną kompozycję aranżacyjną należy zatem oprzeć na starannie dobranych elementach w najbardziej zaktualizowanej formie. Nadmiar, nie jest tu wskazany. Dlatego niekwestionowanymi bohaterami wystroju mogą stać się wysmakowane dzieła sztuki współczesnej, takie jak subtelnie połyskujące obrazy z żywicy, które doskonale wyróżnią się w zestawieniu z wszechobecną bielą.
Prace autorstwa Kasi Pander-Liszki pełne falistych linii i zaokrąglonych form, doskonale wpisują się w klimat. Te ograniczone przez delikatne ramy senne struktury, inspirowane naturą i wypełnione wewnętrznym blaskiem, pobudzają wyobraźnię i przywodzą na myśl niezliczoną ilość interpretacji. W dużych, otwartych przestrzeniach, pośród sztukaterii i pomiędzy monochromatyczną paletą kolorów ścian, obrazy z żywicy o nasyconych i często kontrastujących ze sobą barwach, dopowiedzą własną historię.
5 trendów wnętrzarskich dla miłośników natury
Opowieść pełną fantazji. To właśnie artyzm i rękodzieło są drugim obliczem francuskiego stylu. Stylu, który odważnie łączy dwa skrajnie różne światy – stary i nowy, gdzie przesiąknięte historią antyki oraz przedmioty z odległej epoki, w zestawieniu z designem i współczesną sztuką, scalają ze sobą tradycję z nowoczesnością, dając nieoczywisty ale też spektakularny efekt.
Róża Jachyra