Maca jaglana. Pokrzywa – w naszym kraju są dwa gatunki: pokrzywa zwyczajna Urtica dioica i pokrzywa żegawka Urtica urens. Można znaleźć ją w lasach, zaroślach, koło domów. Jadalne są liście i młode pędy w okresie kwietnia i maja. Potem urwać należy czubek z około 4 pierwszymi listkami, łodyga robi się twarda, więc można jeść obrywając same listki. Nie zbiera się roślin kwitnących. Piekące właściwości pokrzywy usuwa gotowanie i suszenie.
Pokrzywa zawiera dużo żelaza i magnezu, soli mineralnych, witaminy A, C i z grupy B. Jest uważana za roślinę leczniczą. Ma właściwości oczyszczające krew, wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, wzmacnia i działa przeciwkrwotocznie.
Ułatwia przemianę materii, wzmaga apetyt. Korzystnie działa na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Jako jedyna obniża poziom cukru we krwi. Stosuje się ją także przy np. leczeniu kataru siennego, artretyzmu i anemii. Można ją m.in. smażyć, gotować, suszyć, kisić. Same korzyści! Dlatego w cyklu przepis na niedzielę polecam wam proste i zdrowe danie z zastosowaniem pokrzywy.
Składniki:
- 1 kg mąki jaglanej
- 2 jajka „0”
- woda przegotowana lub mineralna
- szczypta soli
- pieprz wg uznania
- 300 g pokrzyw
Przygotowanie:
Zmieszać wszystko razem dodając wody do uzyskania konsystencji lejącego ciasta jak na naleśniki. Dodać umytą i pokrojoną pokrzywę. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Ciasta wlewać na blachę jak najmniej, tak by placek był cienki i jedynie przykrył papier. Wyrównać powierzchnię. Zapiekać w piekarniku (najlepiej na programie grill) około 20 minut w temperaturze 180 stopni do zrumienienia.
Agnieszka Majksner