Kto tworzy gry w Polsce? Chyba wszyscy miłośnicy gier komputerowych są w stanie wymienić kilka pozycji wyprodukowanych w Polsce. No, a przynajmniej jeden lub dwa — w przeważającej większości przypadków będą to Wiedźmin (1, 2 lub 3) oraz Cyberpunk 2077. Tak naprawdę to w naszym kraju mamy wielu producentów gier wideo, którzy mogą pochwalić się wieloma udanymi produkcjami odnoszącymi sukcesy nie tylko na rodzimym rynku, ale także na ogólnoświatowym. Dziś więc przybliżymy Ci kilku najważniejszych naszym zdaniem twórców gier wideo z naszego kraju.
CD Projekt RED
Nie można było zacząć od żadnej innej firmy. Na pierwszym miejscu naszego rankingu musiała się znaleźć firma CD Projekt RED. To jedyny w naszym kraju producent, który należy do zaszczytnej, choć nieformalnej grupy określanej jako AAA — czyli skupiającej największych i najlepszych producentów gier komputerowych na świecie. Co ciekawe, CD Projekt RED ma w swoim portfolio raptem kilka tytułów wydanych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat! Będą to Wiedźmin, Wiedźmin 2, Wiedźmin 3: Dziki gon oraz Cyberpunk 2077.
Tak naprawdę to swoją renomę firma CD Projekt RED zbudowała dzięki wydanemu w 2015 roku Wiedźminowi 3. Gra ta oparta jest o twórczość Andrzeja Sapkowskiego, na bazie której powstały także pierwsze dwie części z tej serii. Trzecia odsłona eksploruje uniwersum wiedźmińskie do ostatniego elementu, zapewniając graczom mnóstwo możliwości, rozbudowaną fabułę, liczne lokalizacje oraz niezwykle zaawansowany silnik, który wykorzystuje cały potencjał nowoczesnych kart graficznych. Wiedźmin 3: Dziki gon przez prawie wszystkie branżowe czasopisma i serwisy internetowe został uznany za najlepszą grę wideo 2015 roku i jedną z najlepszych gier komputerowych w historii.
Kolejnym gigantycznym przebojem firmy CD Projekt RED był wydany w grudniu 2020 roku Cyberpunk 2077. Gra przenosi graczy do niedalekiej przyszłości, w której światem rządzą olbrzymie korporacje. Wprawdzie pierwsze dni po premierze obfitowały w liczne uwagi na temat sporej liczby błędów i niedoróbek, szczególnie w wersji dla konsoli Playstation 4, ale wkrótce firma CD Projekt RED wydała poprawki usuwające większość niedogodności. Możemy się więc obecnie cieszyć grą, która zasługuje w pełni na miano najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym i rozbudowanych fabularnie produktów na rynku.
Techland
Na drugiej pozycji postanowiliśmy umieścić wrocławską firmę Techland. Ona także tworzy gry od ponad dwóch dekad i ma w swoim dorobku kilka naprawdę wyjątkowych pozycji. Pierwszym tytułem wyprodukowanym przez Techland była Exterminacja, gra z 1999 roku. Firma wyrobiła sobie reputację dopiero serią gier osadzonych w klimatach Dzikiego Zachodu. Były to Call of Juarez, Call of Juarez: Więzy krwi, Call of Juarez: The Cartel oraz Call of Juarez: Gunslinger.
Kolejne tytuły, które ugruntowały niezwykle mocną pozycję Techlandu na rynku gier to między innymi Dead Island i Dead Island: Riptide, a także niezwykle zaawansowana technologicznie i graficznie gra Dying Light traktująca o przetrwaniu w postapokaliptycznym świecie, w którym rozpanoszyły się zombie. Niezwykle zaawansowany silnik gry wykorzystujący wszystkie możliwości współczesnych komputerów oraz bardzo oryginalne podejście do tematu spowodowały, że Dying Light okazała się przebojem docenianym na całym świecie.
11 bit studios
Obecność 11 bit studios na naszej liście może nieco dziwić, jako że w porównaniu z CD Projekt RED, czy też Techlandem jest to malutki producent. Jednak ta firma ma w portfolio dwa tytuły, które zaraz po wydaniu na rynek wzbudziły gigantyczny wręcz zachwyt. Mowa tutaj o grach This War of Mine oraz Frostpunk.
Gra This War of Mine należy do gatunku survivalowego i osadzona jest w bliżej nieokreślonym momencie teraźniejszości, w fikcyjnym mieście Pogoren, w którym toczą się działania wojenne. W odróżnieniu od mnóstwa produkcji typowo wojennych, w których gracz staje się żołnierzem i bierze udział w walce, gra This War of Mine zmusza go do wskoczenia w buty ludności cywilnej, która musi borykać się z trudami codziennej egzystencji, walcząc o przetrwanie, zdobywając zapasy i gospodarując nimi w odpowiedni sposób.
Podobną koncepcję wykorzystuje drugi ze wspomnianych tytułów, czyli Frostpunk. Jest to osadzona w klimatach steampunkowych gra survivalowa, w której gracz musi stawić czoła surowej zimie. Najpierw musi on zebrać surowce, jak drewno, węgiel, stal, a potem żywność i następnie zbudować infrastrukturę zapewniającą przetrwanie. Można w tej grze doszukiwać się dalekiego echa gier typu SimCity, ale Frostpunk wymaga zupełnie innego podejścia, jako że tutaj po prostu walczy się o przetrwanie.
PlayWay
Tę propozycję wielu doświadczonych graczy może potraktować z lekceważeniem z uwagi na profil działalności tej firmy. Niemniej jednak należy mieć tutaj na uwadze, że PlayWay to firma osiągająca znakomite wyniki finansowe i mająca spore zaplecze technologiczne. Swoje gry kieruje po prostu do grona odbiorców oczekujących prostej, nieskomplikowanej, niezbyt wymagającej od strony sprzętowej rozrywki, ale jednocześnie wciągającej i zapewniającej mnóstwo emocji. Takie gry właśnie tworzy firma PlayWay. Nie są to produkcje aspirujące do miana AAA, ale zamiast tego może w nie grać dosłownie każdy, nawet zupełnie zielony użytkownik i jednocześnie znakomicie się przy tym bawić.
Specjalnością firmy PlayWay są gry symulacyjne. Mamy w portfolio tego producenta mnóstwo różnego rodzaju produktów tego typu. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy z pewnością takie tytuły, jak Car Mechanic Simulator, Cooking Simulator, Professional Farmer, Truck Mechanic 2015, 911 Operator, Ultimate Fishing Simulator, Thief Simulator, Car Trader Simulator, czy też Bum Simulator.
Ponadto PlayWay współpracuje także z licznymi mniejszymi firmami, wspierając je finansowo i technologiczne podczas tworzenia gier komputerowych.
Inne firmy
Oczywiście na polskim rynku działa także mnóstwo innych firm, nie sposób opisać bliżej wszystkich w jednym artykule. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to przyjrzyj się takim przedsiębiorstwom, jak między innymi Ten Square Games (producent licznych gier mobilnych i przeglądarkowych, rzadko jednak tworzący gry wideo dla komputerów i konsol), Promatic Games (firma tworząca gry hazardowe, takie jak Pudzianator — możesz w nią zagrać na przykład, odwiedzając kasyno online Vulkan), czy też All in! Games (wydawnictwo gier komputerowych ze zróżnicowanym portfolio gier na PC i konsole oraz z wewnętrznym studiem developerskim, które stworzyło lotniczą grę akcji, Red Wings: Aces of the Sky).