Katarzyny Urbanek „Zmyślone historie” – to fotograficzny cykl opowieści, które są wynikiem obserwacji życia wielkomiejskich ulic, placów, skwerów, plaż i parków… Ale to nie miejska architektura i krajobraz są głównym bohaterem zdjęć. Jest nim zawsze człowiek – a dokładnie historie przypadkowo spotkanych osób. Tworzą one opowieści wyimaginowane i niedopowiedziane.
Własne interpretacje rzeczywistości uchwyconej w kadrze są wyrazem artystycznego „podglądactwa” autorki. Uchylania rąbka tajemnicy codziennych, łapanych na gorąco chwil. To swoista dokumentacja ułamków zastanej tu i teraz rzeczywistości. Najważniejsze w tych pracach jest chwytanie ulotnej chwili, mgnienia oka i zamknięcie go w wysublimowanym kadrze.
Autorka rejestruje rzeczywistość, pokazując świat w całej jego rozpiętości i różnorodności, ze szczególnym naciskiem na detal – mocny fotograficznie punkt. Streetowe fotografie ukazują elementy miejskiego krajobrazu, zarówno europejskich metropolii: Londynu, Berlina, Pragi, Dublina, Rzymu czy Mediolanu, jaki ułamki bardziej odległej rzeczywistości – Hanoi czy Nowego Jorku. Jednak widz szukający symboli tych miast, będzie zawiedziony. Nie znajdziemy tu bowiem kadrów z typowymi znakami rozpoznawalnymi tych miast. Zamiast tego dostajemy historię wietnamskiego i holenderskiego kota.
W skomponowanym przez autorkę cyklu ujrzymy plaże przy warszawskich Bulwarach Wiślanych i kurort nadmorski w Hadze, London Eye zestawiony z ażurową konstrukcją berlińskiego mostu, balony na ulicach miast, oddalonych od siebie o tysiąc kilometrów. „Zmyślone historie” rejestrują rzeczywistość z precyzyjną dokładnością. A o uroku fotografii decyduje często niuans, mały detal, z pozoru nieistotny element. Jednakże to właśnie ów szczegół kreuje indywidulaną historię danego zdjęcia.
Miejsce i czas przestają się liczyć. Nie wiemy do kogo pisze chłopak z Dublina ani na kogo z kwiatami czeka ten z Hawany. Kadry są łapane z chirurgiczną precyzją, w „tym”, nie w innym momencie. Wszak plaża i para całujących się ludzi nie jest już konkretną parą z Warszawy, Rzymu czy Nowego Jorku, ale staje się uniwersalną, ponadczasową, archetypiczną parą ludzi – oderwaną od konkretnego imienia, miejsca i czasu.
Historia jednej fotografii – 13 kultowych zdjęć według naszej redakcji!
Stają się punktem wyjścia i zachętą do stworzenia nowej, „zmyślonej” historii. Własnej i niepowtarzalnej. Tyle, ile par oczu zobaczy te zdjęcia – tyle powstanie zestawów wyimaginowanych opowieści o nich. Bo choć zmyślone, te historie wydarzyły się gdzieś i kiedyś – naprawdę. Ale nie ma to większego znaczenia. Znaczenie ma – w jaką historię my sami je ubierzemy. A ubrać możemy je dowolnie i różnorodnie – za przewodnika mając jedynie wyobraźnię.
Poszczególne pary fotografii cyklu dopasowują się do siebie niczym puzzle większej układanki. Dlaczego zestawione w ten właśnie sposób? Nie odpowiemy. Uzasadnianie, wymyślanie historii, poszukiwanie smaczków i analogii do własnych historii – autorka pozostawia Odbiorcy.
Zaprasza go do podjęcia gry ze znaczeniami.
Anna Kwolek
Wystawa Katarzyny Urbanek „Zmyślone historie” w Myślenicach
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Mickiewicza 17, Myślenice
Organizator: Myślenicka Grupa Fotograficzna mgFoto
Wernisaż we wtorek 5 kwietnia o godz. 18:00, ekspozycja do 30 kwietnia 2022
Opiekun wystawy: Stanisław Jawor
Katarzyna Urbanek – absolwentka Studium Fotografii ZPAF i Akademii Fotoreportażu Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka kilku konkursów, uczestniczka wystaw fotograficznych w kraju oraz za granicą. Jej pasją jest fotografowanie życia ulicy.
WYSTAWY
2021
• Luxembourg Street Photography Festival – wystawa „Made up stories” (Luksemburg)
• Wystawa Photo Days Tour podczas Trieste Photo Days Festival (Włochy)
• Wystawa Trieste Photo Fringe podczas Trieste Photo Days Festival (Włochy)
2020
• Trieste Photo Days International Urban Photo Festival (Włochy)
• „Chromantic” ekspozycja i album (Włochy)
• „Double Trouble” wystawa podczas Head On Photo Festival (Australia)
• „Ulice Hanoi” MCK Bełchatów – wystawa indywidualna, Bełchatów
2019
• Międzynarodowego Biennale Fotografii Ulicznej MOMENT, Częstochowa
• „Short Street Stories” międzynarodowa wystawa podczas Trieste Photo Days Festival (Włochy)
• Brussels Street Photography Festival (Belgia)
• Open Wall Luxembourg Street Photography Festival –1 nagroda (Luksemburg)
2018
• 8. LEICA Street Photo, Warszawa 2017
• „New York City” MCK Bełchatów – wystawa indywidualna, Bełchatów 2011
• Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych, Jarosław 2008
• „MIasto” wystawa Klubu Absolwentów Studium Fotografii ZPAF, Traffic Club, Warszawa
• 7 Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF, Stara Galeria ZPAF, Warszawa
• VI Międzynarodowe Biennale Fotografii Artystycznej DZIECKO, Poznań 2007