Jaki antywirus wybrać? Najlepsze programy antywirusowe. W dzisiejszych czasach z Internetu korzysta prawie każdy z nas. Zapewne także większość użytkowników tego medium miała do czynienia z różnego rodzaju zagrożeniami lub przynajmniej o nich słyszała. Wszelkiego rodzaju wirusy, malware, ransomware, phishing, fałszywe strony internetowe, zwodnicze odnośniki w wiadomościach e-mail… Jest tego naprawdę mnóstwo, bo Internet z racji swojej wielkości i mnogości różnego rodzaju możliwości jest także świetnym polem do popisu dla różnego rodzaju cyberprzestępców. Jak się przed tym bronić? Czy jest na to jakiś naprawdę skuteczny sposób?
Odpowiadając na to pytanie krótko — nigdy nie ma stuprocentowo pewnej metody uniknięcia wszelkich zagrożeń. Niemniej jednak zawsze można je w znaczący sposób zredukować do okolic bliskich zeru, korzystając z programów antywirusowych chroniących nasz komputer.
Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry program antywirusowy?
W tym miejscu wymienimy cechy, które powinny charakteryzować każdy dobry program antywirusowy. Piszemy „powinny”, bowiem wiemy o tym, że nie wszystkie funkcje będą potrzebne każdemu użytkownikowi. Z naszego zestawu powinieneś więc wybrać te opcje, na których Ci najbardziej zależy. A jakie one są? Oto krótkie zestawienie:
● Sam program antywirusowy, czyli narzędzie do wykrywania wirusów (czy ogólnie złośliwego oprogramowania). Powinien obowiązkowo dysponować także funkcją monitorowania systemu na bieżąco (pracy cały czas w tle), a nie tylko wykonywać skanowanie raz na jakiś czas.
● Zapora, czyli firewall. Jest to pakiet oprogramowania, który filtruje cały ruch sieciowy przychodzący do naszego komputera i wychodzący z niego. Blokuje wszelkie niechciane połączenia z zewnątrz, próby włamania, wyłapuje podejrzane transmisje i pozwala wykryć niepokojące zachowania programów, które mamy zainstalowane w systemie.
● Piaskownica, czyli sandbox. Jest to niezwykle istotna funkcja, która, ogólnie rzecz biorąc, umożliwia uruchomienie podejrzanego programu w wirtualnym środowisku, odizolowanym od naszego systemu operacyjnego. Możemy w ten sposób sprawdzić, czy dany program wykonuje to, co należy, czy też zawiera jakieś niechciane przez nas „dodatki”, które mogą być potencjalnie szkodliwe.
● Skanowanie w chmurze. Dosyć przydatna funkcja polegająca na tym, że podczas skanowania systemu program antywirusowy pobiera najnowsze sygnatury wirusów z serwerów producenta lub wysyła fragmenty podejrzanych plików celem ich dodatkowej analizy. Nie jest to jednak funkcja niezbędna — jedynie może czasami się przydać.
● Dodatkowy VPN. Jeśli nie korzystasz z żadnego zewnętrznego rozwiązania typu VPN, to pakiet antywirusowy zawierający usługę VPN może być bardzo przydatną opcją, wartą rozważenia. Na przykład wtedy, jeśli Twój dostawca Internetu nie pozwala Ci odwiedzać kasyn online, a Ty chciałbyś grać bez przeszkód w Wulkan Wegas, to wtedy VPN przyjdzie Ci z pomocą, szyfrując wymieniane dane i ukrywając strony, jakie odwiedzasz, przez Twoim dostawcą.
● Wersja bezpłatna. W wielu wypadkach oprogramowanie wirusowe jest dość kosztowne. Jeśli zależy Ci na cenie, to z pomocą przychodzą wersje darmowe. Często są one dość mocno okrojone w stosunku do pełnopłatnych wersji (co jest raczej oczywiste). Niemniej jednak do prostych zastosowań mogą okazać się być zupełnie wystarczające.
● Gwarancja zwrotu pieniędzy. Czołowi producenci oprogramowania antywirusowego oferują opcję zwrotu pieniędzy wynoszącą na przykład 14 lub 30 dni. Pozwala Ci to na wygodny zakup programu, przetestowanie go i zrezygnowanie w razie jakichkolwiek problemów lub po prostu, jeśli nie przypadnie Ci do gustu.
● Kompatybilność z urządzeniami, jakich używasz. Jeśli regularnie korzystasz z komputera, laptopa i telefonu, to warto wybrać taki pakiet oprogramowania, który pozwala w ramach tej samej licencji być zainstalowanym na wszystkich Twoich urządzeniach, czyli na przykład występować w wersjach dla Windows i Androida lub MacOS X i iOS — albo dla Twojej konkretnej konfiguracji.
Jakie są najlepsze programy antywirusowe?
Skoro wiesz już, która konkretnie funkcjonalność jest istotna i na co powinieneś zwrócić uwagę w swoim konkretnym przypadku, to zaprezentujemy Ci poniżej kilka opcji do wyboru:
Programy antywirusowe dla Windows
Specjaliści uważają, że najlepsze oprogramowanie antywirusowe dla Windows to lista obejmująca pozycje takie jak Norton 360, Intego, Bull Guard, Kaspersky Total Security lub Kaspersky Internet Security. Z propozycji w pełni darmowych na rozważenie mogą zasłużyć produkty BitDefender, Avira Free Security, TotalAV lub Comodo Internet Security. Ten ostatni pakiet zawiera mnóstwo różnych funkcji jak na darmowe oprogramowanie, choć eksperci twierdzą, że nie jest do końca dopracowany.
Programy antywirusowe dla Androida
Dla telefonów z systemem Android najlepsze naszym zdaniem opcje to rozwiązania firm takich jak BitDefender, F-Security, Avast Mobile Security oraz McAfee Mobile Security.
Programy antywirusowe dla Linuksa
Użytkownicy Linuksa zazwyczaj należą do bardziej zaawansowanych technicznie osób, a sam system raczej nie jest podatny na ataki wirusowe. Jednak nie oznacza to, że należy zupełnie zlekceważyć wszelkie zagrożenia. Warto więc wybrać pakiety takie jak Eset NOD32 Antivirus for Linux, Comodo Internet Security lub BitDefender GravityZone.
Programy antywirusowe dla Maca
Jeśli chodzi o programy antywirusowe dla komputerów firmy Apple, to tutaj polecane opcje to, na przykład Intego, Norton 360 oraz Avira. Ta ostatnia pozycja to zapewne najlepszy darmowy program antywirusowy dla Maców!