Czy osoba chuda potrzebuje większej ilości kalorii, niż przeciętna dawka?
– Jeżeli ktoś posiada chudą budowę ciała, a dodatkowo ma również wysokie spalanie, to jednocześnie ma większy problem, aby jego masa wzrosła, spożywając przeciętną liczbę kalorii. Najważniejsze jednak, by nie wpychać w siebie na siłę jedzenia, ponieważ można się bardzo źle po tym czuć.
Co w takim razie należy robić, aby zdrowo zwiększyć masę ciała?
– Po pierwsze zwiększyć ilość spożywanych posiłków nawet do 6-7 dziennie. I podobnie jak przy odchudzaniu – posiłki muszą być przede wszystkim spożywane regularnie, ale i stopniowo. Organizm musi się przyzwyczaić do nowych nawyków i nowego środowiska. Przy regularnych ćwiczeniach możemy spokojnie zwiększać liczbę kalorii o około 200 na tydzień. Jednak bez ćwiczeń, każdy posiłek łatwiej będzie zamieniał się w tkankę tłuszczową. Bardzo dobre efekty możemy osiągnąć podnosząc liczbę kalorii o 1000–1500 od podstawowej.
I ponownie pojawia się nam racjonalizm…
– Bez niego i zdrowej żywności nie możemy liczyć na zadowalające efekty.
Czego w takiej diecie unikać?
– Przede wszystkim produktów słonych, przetworzonych, mrożonej pizzy czy paluszków, chipsów i zupek chińskich. To najgorsze produkty, po które sięga osoba chcąca przytyć. Ponieważ po takich nie da się dobrze przytyć, wszystko zaraz zamienia się w zbędny tłuszcz.
Jak zatem ćwiczyć, aby się dobrze odkładało?
– Przede wszystkim nie szybko i intensywnie, ale średnio-intensywnie i w dłuższym czasie. Rozkład i spalanie tkanki tłuszczowej następuje dopiero po 45 minutach.
Czyli „szybko” nie jest naszym sprzymierzeńcem.
– Wszystko wymaga nieco czasu. Aby przytyć, trzeba zwiększyć kaloryczność posiłków i ustabilizować intensywność ćwiczeń. Dopasować dietę i aktywność do swojego trybu życia i możliwości, a wtedy spokojnie można liczyć na sukces. I nie zapominać o węglowodanach, a z umiarem patrzyć na białka – te mogą powodować różne problemy z układem nerwowym
Jakaś złota rada na koniec?
– Dobrze jest wypić wodę gazowaną po aktywności fizycznym (oczywiście nigdy w trakcie), ponieważ ta przyśpiesza wypłukiwanie z naszego organizmu złych metabolitów po wysiłku. Sięgając po nią do godziny po uprawianym sporcie, nie obciążamy nerek, a zwiększamy swoje szanse na osiągnięcie sukcesu.
Rozmawiała JOANNA JAWOR
Ciekawy wywiad..