Jak zdrowo przytyć? – rozmowa z ekspertem. Kiedy jedni nie wiedzą jak schudnąć, inny głowią się jak przytyć. Razem z Szymonem Chrzanowskim przychodzimy Wam na ratunek! Nie mówimy jednak jak utyć, ale jak wyglądać naprawdę dobrze!
Wiele osób ma kłopot z tym, aby nabrać trochę ciała. Chyba częściej problem ten jednak dotyka mężczyzn. Z czego to wynika?
– Bardzo często z predyspozycji genetycznych i budowy ciała. W zależności od tego, czy mężczyzna ma układ mezomorficzny, czyli szerokie ramiona i wąskie biodra, czy ektomorficzny – czyli wąskie ramiona i szerokie biodra, jest mu łatwiej lub trudniej. W przypadku pierwszym, znacznie łatwiej zbudować masę mięśniową. Podobnie z czynnikiem genetycznym – jeśli mamy dużo mięśni szybko-kurczliwych, sprawniej zbudujemy masę mięśniową. Jednak w przypadku mięśni wolno-kurczliwych, przyrost masy może być o wiele niższy.
Czy układ hormonalny ma również znaczenie?
– Naturalnie, ponieważ większa ilość testosteronu pozwala mężczyźnie przyśpieszyć ten proces, a co za tym idzie – przyrost mięśni będzie większy.
Na rynku jest dostępnych bardzo wiele odżywek; czy one naprawdę mogą pomóc?
– Tak, choć jest tylko kilka, które mają sprawdzone działanie. To głównie kreatyna, która jest najbardziej powszechna. Jest również udowodnione naukowo, że ma ona działanie pobudzające rozrost mięśni.
Czy białko jest równie ważne i pomocne jak kreatyna?
– Jest w jakimś stopniu pomocne przy ćwiczeniach, ponieważ podczas ich wykonywania dochodzi do rozpadu mięśni, a białko pomaga je budować. Ale nie jest ono najważniejsze. Dostarczając organizmowi dużo białka, efekt ćwiczeń nie będzie piorunujący. Znacznie ważniejsza jest odpowiednia ilość węglowodanów.
W jaki sposób węglowodany mogą się przyczynić do dobrego rozrostu masy ciała?
– Te przede wszystkim napędzają mięśnie do rozrostu. Mowa oczywiście o węglowodanach złożonych, czyli na przykład tych, pochodzących z kaszy, pieczywa pełnoziarnistego, makaronu durum czy ciemnego ryżu. Bardzo dobre efekty przynosi dostarczenie organizmowi również prostych węglowodanów, podczas kiedy aktywność dzienna przekracza godzinę. Puszka coli, czy inny roztwór glukozy ma sens, sprawiając że nasze mięśnie „mają czym ćwiczyć”.
Istnieje również pojęcie okna metabolicznego, które trwa od pół godziny do godziny po wysiłku. Wtedy bardzo dobrze sięgnąć po węglowodany, połączone z małą ilością białka, jak na przykład płatki owsiane na mleku, czy jajka z tostem z pieczywa razowego. Taki posiłek pozwala uzupełnić organizm w te składniki, które pomogą rozwinąć muskulaturę.
Czy pewne grupy witamin również mogą pomóc nam przytyć?
– Zdecydowanie należy zwiększyć ilość dostarczanych organizmowi witamin, ale nie przesadzać w ich dawkowaniu. Powinniśmy się skupić głównie na witaminach z grupy B, ponieważ są one odpowiedzialne za metabolizm białek, tłuszczy i węglowodanów. Jednak na pierwszym miejscu należy się skupić na tym, aby dieta była odpowiednio zbilansowana.
Ciekawy wywiad..