Fuzja mody i sztuki w Bielsku-Białej. Pierwsza edycja UrBBan Fusion. Art & Fashion Festivaluw Bielsku-Białej okazała się wielkim sukcesem! Dyrektor artystyczna Natasha Pavluchenko wraz z ekipą artystów, młodych projektantów oraz Bielskim Centrum Kultury zabrali nas w niezwykłą podróż łączącą modę oraz sztukę. Lounge był patronem medialnym wydarzenia.
UrBBan Fusion przeszedł do historii, ale echa odbywającego się w pierwszych dniach grudnia Festiwalu, są niezwykle pozytywne i przekroczyły już granice Polski. Wydarzenie połączyło na jednej wspólnej przestrzeni różne pokolenia, różne dziedziny sztuki i pokazało kreatywny potencjał lokalnych twórców oraz tych przybyłych spoza regionu.
Zagraniczni goście wyjechali zachwyceni miastem oraz kreatywną energią jaka wytworzyła się i była obecna zarówno wśród artystów, jak i uczestników Festiwalu. Dało się to odczuć także w festiwalowym Papuga Park Hotel SPA & Wellness Marrakesz, gdzie odbywały się spotkania oraz zamknięte dyskusje międzynarodowych gości wydarzenia.
„Nie widziałam nigdy wcześniej tak pięknego spektaklu modowego”- stwierdziła po gali zamykającej Festiwal Maria Cristina Riganoz International Couture, znawczyni mody, wykładowczyni uniwersytecka oraz organizatorka pokazów w Rzymie, Paryżu i Pekinie. – „Był to znakomicie zorganizowany i przemyślany Festiwal. Dyrekcja artystyczna i reżyseria spektakli były na najwyższym poziomie. W spektaklach modowych niezwykłe połączenie sztuk wizualnych – fotografii, filmu, muzyki, śpiewu, tańca, rysunku i mody – w jedną, harmonijną całość, dało efekt warty tego, by pokazać go w świecie”.
Trzydniowy UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival, pod dyrekcją artystyczną projektantki Natashy Pavluchenko, okazał się prawdziwym wulkanem artystycznej energii. Festiwal pod egidą prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego i organizowany przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej pod dyr. Małgorzaty Chełchowskiej-Rak, promował nie tylko samo miasto, ale przede wszystkim młodych i uzdolnionych ludzi.
Jarosław Klimaszewski, Prezydent Miasta Bielska-Białej, stwierdził:
„Ten Festiwal tworzy nową jakość na mapie kulturalnej naszego miasta; to wielkie wyzwanie, ale zdecydowaliśmy się je podjąć.I okazuje się, że była to słuszna decyzja. UrBBan Fusion ma wyjątkową wartość kulturalną dla mieszkańców oraz wizerunku i promocji miasta, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie odbiło się szerokim echem wśród bielszczan, a w szczególności wśród młodych, kreatywnych ludzi. Jestem dumny, że pomysł tak oryginalnego wydarzenia, został wysoko oceniony i nagłośniony także przez zagranicznych gości”.
Trzydniowe wydarzenie zakończyło się galą finałową w Bielskim Centrum Kultury, gdzie po ceremonii wręczenia nagród młodym projektantom, pokazany został spektakl performatywny w reżyserii Jacka Bończyka, z prezentacją dwóch autorskich kolekcji Natashy Pavluchenko: “Biała/Everlasting” i „Maria D’Anglona” oraz pokazami kolekcji projektantów krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) i pochodzących z Bielska-Białej. Swoje kreacje przedstawili: Anna Szczygieł, Aneta Łącka, Angelika Ożdżyńska, Oliwia Jankowska, Mateusz Gurgul, Anna Nowak-Curyło, Anna Drabczyńska i Ewelina Sobolak / Tundra. W pokazach piątkowych zaprezentowane zostały także kolekcje Nargiz Salwy i Łukasza Kubińskiego.
Historia jednej fotografii – 13 kultowych zdjęć według naszej redakcji!
W spektaklu wzięły udział wokalistka Luna – jedna z najgorętszych artystek młodego pokolenia,aktorka Marta Gzowska-Sawickai oraz grupa taneczna pod kierownictwem choreograficznym Mateusza Wojtasińskiego. Choreografię fashion performance ułożyła Justyna Kaczmarska-Orawiec. Stylizacjami fryzur do modowego show zajął się team mistrza fryzjerstwa, Macieja Maniewskiego. Galę finałową, tak jak i inne wydarzenia Festiwalu, z elegancją i stylem, poprowadził Conrado Moreno.
Moda była także obecna w koncercie performatywnym aktorki Anny Guzik zatytułowanym „Bez/senna”, pokazanym podczas gali otwarcia Festiwalu w Teatrze Polskim. Zaprezentowana wtedy po raz pierwszy w Polsce kolekcja „Biała/Everlasting”, autorstwa Natashy Pavluchenko, dedykowana jest miastu Bielsko-Biała, a zainspirowana została dekoracjami najstarszego bielskiego kościoła pw. św. Stanisława.
W spektaklu wzięła udział Jadwiga Grygierczyk, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, prawdziwa legenda sceny, której gra aktorska wpisała się znakomicie w artystyczny performance i dostarczyła widzom niezwykłych wzruszeń, co podkreślali także zagraniczni goście wydarzenia.
Podsumowując wydarzenie Natasha Pavluchenko, dyrektor artystyczna, powiedziała: „Organizacja tego Festiwalu, to ze strony miasta inwestycja w rozwój młodego pokolenia, a zarazem w kulturę i sztukę, co jest niezwykle cenne, zwłaszcza w czasach w jakich obecnie żyjemy. Dla uczestniczących w nim artystów był jak ożywczy powiew, a dla wielu z nich oznaczał także powrót do pracy w trudnym okresie, w którym nadal się znajdujemy. Dziękuję artystom, organizatorom, partnerom, mediom za włożoną pracę i wsparcie, a widzom za bardzo pozytywne opinie o Festiwalu, które idą dalej, w świat. Myślę, że otworzyła się przed nami droga do kolejnej edycji UrBBan Fusion w 2022 roku”.
Festiwal wpisał się w obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej – dwóch różnych jednostek administracyjnych, położonych od stuleci na dwóch brzegach rzeki Biała. Wiceprezydent miasta Adam Ruśniakanalizując całość wydarzenia stwierdził:
„Podczas realizacji tego przedsięwzięcia najcenniejszy był fakt, że jest to projekt innowacyjny oraz od początku do końca wymyślony i zorganizowany przez nas. Z pewnością nie udałoby się to, gdyby nie wspaniały i bardzo kreatywny zespół ludzi, którzy uwierzyli w ten projekt, poświęcając mu się całkowicie. I chyba dzięki temu zrealizowaliśmy go – aż trudno w to uwierzyć – w niespełna dwa miesiące! Dziękuję”.
Podczas Festiwalu otwarta została wystawa „Biała”z kadrami Romana Hryciowa, artysty fotografika tworzącego już niemal pół wieku i Michała Obryckiego, będącego na początku swojej drogi twórczej. Obaj artyści sfotografowali kolekcję „Biała / Everlasting”Natashy Pavluchenko, która tym razem była pretekstem do artystycznej wizji artystów. Po wernisażu w Metrum Jazz Club, dwie odsłony, dwa spojrzenia, dwie różne wizje artystyczne – pod opieką kuratorską Iwony Purzyckiej – można było oglądać przez cały czas trwania Festiwalu we foyer Bielskiego Centrum Kultury im. M. Koterbskiej.
Festiwalowi towarzyszyły także projekcje filmowe w bielskim kinie Helios, gdzie we foyer organizatorzy pokazali wystawę rysunku modowego autorstwa Eweliny Kozak i Natashy Pavluchenko.
Konkurs na najlepszy projekt mini kolekcji, ogłoszony kilka tygodni wcześniej, skierowany do młodych ludzi, wyłoniłex aequo dwóch zdobywców pierwszego miejsca i nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Autorami zwycięskich projektów konkursu i odbiorcami ostatecznie dwóch nagród o wartości 5000 złotych każda, zostali Aleksandra Byrska i Eliott Kubiak, oboje z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W jury konkursu zasiedli: Rafał Stanowski – przewodniczący jury (zastępca redaktora naczelnego „Lounge”), Maria Cristina Rigano, Wojtek Haratyk, Adam Ruśniak, Jagoda Piątek-Włodarczyk, Sebastiano Giorgi i Natasha Pavluchenko.
Obecny na Festiwalu Manuel Perrotta, Prezydent International Fashion Network, mającej siedziby w Dubaju i Amsterdamie, określił Festiwal jako “tęczę pełną kolorów w świecie pełnym chmur”. Uznał też, iż Festiwal „był jednym z najlepiej zorganizowanych wydarzeń modowych na świecie”.
Z południa Włoch, z regionu Bazylikata, przybył na Festiwal UrBBan Fusion Salvatore Cosma, burmistrz miasta Tursi, który podkreślił swoją dwuletnią już znajomość z władzami miasta i zadeklarował dalsze zaangażowanie w rozwijanie kontaktów między Bielskiem-Białą a Tursi.
Fot. Bielskie Centrum Kultury/Lucek Cykarski