BlaBlaCar, największa światowa platforma współdzielonych przejazdów, licząca już 100 mln użytkowników, poszerzyła ofertę o przejazdy autokarowe. Mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą teraz skorzystać z oferty ponad 130 lokalnych i ogólnopolskich przewoźników. W dobie konieczności ograniczenia emisji CO2, idea zrównoważonego transportu i współdzielenia przejazdów zyskuje coraz większą popularność i nowe możliwości.
Małopolska może pochwalić się jedną z największych w Polsce sieci połączeń autobusowych. W ten sposób krakowianie najchętniej podróżują do Zakopanego i Warszawy. Dużą popularnością cieszą się również połączenia do Lwowa, Wrocławia i Rzeszowa.
Nieprzypadkowo Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie na szerszą skalę informujemy o możliwości zakupu biletów autobusowych przez naszą platformę – mówi Olgierd Szyłejko, country manager w BlablaCar. Po pierwsze, ten sposób podróżowania jest tutaj bardzo popularny, po drugie – w dobie walki ze smogiem, zwłaszcza w Małopolsce, zrównoważony transport jest bardzo ważny w kontekście dbania
o środowisko naturalne. Dlatego nasza platforma oferuje nie tylko współdzielenie samochodów osobowych, ale również łatwy zakup biletów autobusowych ponad 130 przewoźników.
Na całym świecie już 100 milionów osób korzysta z możliwości współdzielenia przejazdów przez BlablaCar, co pozwala rocznie zaoszczędzić 1,6 mln ton CO2 – to tyle samo, co przez rok emituje cały transport drogowy w Paryżu. W Polsce ponad 5 milionów korzysta z tej możliwości, co daje nam czołową pozycję w krajach Europy Środkowej.
Oprócz korzyści środowiskowych oraz ekonomicznych użytkownicy współdzielonych przejazdów zyskują również korzyści społeczne. Wspólna podróż sprzyja otwartości, często z nieznajomymi rozmawiamy na tematy, których nie poruszamy z nikim innym. Wg badania przeprowadzonego w 9 krajach (w tym również w Polsce) przez francuską firmę badawczą Le BIPE, 84% osób korzystających z BlaBlaCar zdobyło wiedzę na intersujące tematy, a 61% otrzymało dobre rady życiowe.
Wg wspomnianego badania szansa, że podczas jazdy porozmawiamy o sytuacji, o której nikomu nie wspominaliśmy jest 5 razy większa niż zazwyczaj. Przejazdy takie pozwalają również zawiązać nowe i trwałe znajomości. Ponad 37% użytkowników korzysta ponownie z tych samych wspólnych przejazdów ponad 5 razy w roku. Jak widać korzyści ze współdzielonych przejazdów są wielowymiarowe – nie tylko w wymiarze ekologicznym, ale również społecznym.