Aby nasz samochód bez problemów spełniał swoją funkcję, konieczne jest regularne dokonywanie przeglądów oraz niezbędnych napraw. Sporo uszkodzeń można wymienić na własną rękę, bez konieczności ingerencji ze strony mechanika.
Ważne jest przy tym, by części do pojazdu, które zamierzamy wymienić, były wysokiej jakości – tylko wtedy można być pewnym, iż właściwie będą one spełniać swoją rolę. Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach, by wymiany takiej dokonać samodzielnie, można udać się do warsztatu, jednak indywidualny zakup niezbędnych części zagwarantuje nam bezpieczeństwo jazdy. Jakie produkty cieszą się największą popularnością?
- Filtry
- Przepływomierz
- Akumulator samochodowy
- Sprzęgło
- Docisk sprzęgła
Filtry
Filtryto podstawowe elementy eksploatacyjne pojazdu. Dzięki nim możliwa jest prawidłowa praca silnika, jak również odpowiedni komfort jazdy. Filtry ulegają ciągłym zanieczyszczeniom, co wynika z ich funkcji, dlatego niezbędna jest ich regularna wymiana. Zaniechanie tej czynności może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.
Szukanie poszczególnych rodzajów filtrów może być dość żmudnym zajęciem, na szczęście można zaopatrzyć się w gotowe zestawy. W ich skład wchodzi najczęściej filtr oleju, paliwa, powietrza oraz kabinowy. Filtr paliwa pozwala na zatrzymanie wszystkich osadów oraz zanieczyszczeń, które mogą się w nim znaleźć.
Dzięki niemu paliwo, które trafia do silnika, jest czyste, co pozwala na uniknięcie uszkodzeń a także korozji poszczególnych części (na przykład układu wtryskowego). Z kolei filtr oleju, dzięki oczyszczeniu oleju silnikowego, jest gwarantem wysokiej jakości i niezawodności pracy silnika.
Regularna wymiana tych filtrów to czynnik zapewniający bezproblemową jazdę, dlatego należy robić to, jeśli to możliwe przynajmniej raz do roku (lub co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów). W zestawie filtrów można jeszcze znaleźć filtr powietrza, który jest odpowiedzialny za filtrację oleju silnikowego i zapobieganie dostaniu się do niego zanieczyszczeń z atmosfery, a także filtr kabinowy, który znacząco zwiększa komfort jazdy, zapewniając czyste powietrze wewnątrz pojazdu.
Przepływomierz
Przepływomierz to niewielkie urządzenie, które pełni jednak bardzo istotną rolę w samochodzie. Mierzy ono objętość strumienia powietrza, które dociera do komory spalania wraz z paliwem. Dzięki temu spalaniu podlega mieszanka paliwowo-powietrzna, która jest optymalna dla osiągnięcia najwyższej wydajności.
Informacje z przepływomierza przekazywane są do sterownika silnika, który dzięki temu może na bieżąco dobierać właściwe ilości mieszanki. Odpowiednio częste wymiany filtra powietrza, który znajduje się w pobliżu przepływomierza, zapobiegają awarii obu tych części. Przepływomierzjest również dość podatny na awarie w samochodach wyposażonych w instalację gazową, dlatego ważne jest jej bezproblemowe zamontowanie.
Niekiedy uszkodzenie tej części może spowodować intensywna jazda po kałużach – tworzy się wówczas zawiesina drobin wody, która może uszkodzić przepływomierz.
Akumulator samochodowy
Akumulator samochodowyto bardzo istotna część. Z niesprawnym akumulatorem nie uruchomimy samochodu, gdyż jest to podstawowe źródło prądu w pojeździe. Najpopularniejsze są akumulatory kwasowo-ołowiowe, które jeszcze do niedawna można spotkać było w zdecydowanej większości modeli.
Są one stosunkowo tanie, a jednocześnie bardzo skuteczne i odporne na głębokie rozładowanie. Jednak ze względu za sposób działania urządzenia te są podatne na tak zwane zakwaszenie (lub zasiarczenie). Jest to mankament doskonale znany każdemu, kto zostawił kiedyś samochód z włączonymi światłami na całą noc. Na szczęście akumulatory kwasowo-ołowiowe można w miarę szybko podładować, przywracając je do stanu używalności.
Coraz częściej stosowane są inne odmiany akumulatorów, które pozwalają na uniknięcie przypadkowego rozładowania, cechują się również znacznie lepszymi parametrami.
Sprzęgło
Do czego służy sprzęgło? Zdecydowana większość kierowców wie, iż używa się go podczas zmiany biegów, jednak jego funkcje w samochodzie są nieco bardziej skomplikowane. Jest to urządzenie, które przenosi moment obrotowy, wytwarzany przez silnik na układ napędowy.
Korzystać z niego powinno się nie tylko zmieniając bieg, ale także rozpoczynając jazdę oraz w końcowym etapie hamowania. Jest to dość drogi element, dlatego odpowiednie jego użytkowanie jest istotne – pozwoli na przedłużenie jego prawidłowego działania.
Najbardziej szkodliwy dla tej części jest ruch miejski, wymagający intensywnej zmiany biegów, więc w pojazdach poruszających się po mieście zużywa się ono najszybciej.
Docisk sprzęgła
Bardzo istotnym elementem całego układu sprzęgła jest tak zwany docisk sprzęgła (zwany inaczej tarczą dociskową). Umożliwia on dociśnięcie tarczy sprzęgła do koła zamachowego, dzięki czemu przenoszony jest moment obrotowy na układ napędowy.
Jest to część mało awaryjna, jednak przy większym przebiegu i wzmożonej eksploatacji również ona może ulec uszkodzeniom. Jeśli pedał sprzęgła w samochodzie zaczyna się podczas naciskania ślizgać, lub słychać dość głośny terkot, prawdopodobnie musimy wymienić docisk sprzęgła.
Jest to istotna część dla prawidłowej pracy samochodu, nie warto więc stosować tańszych zamienników – straty mogą być znacznie wyższe niż chwilowy zysk.