6 stylów wnętrzarskich, które skradną Twoje serce. Istnieją dziesiątki stylów wnętrz i jeszcze więcej ich kombinacji. Wybraliśmy sześć najbardziej popularnych i lubianych przez projektantów. Jeśli dopiero się zastanawiasz, w jakim stylu zaaranżować swoje wnętrze, mamy dla Ciebie kilka doskonałych opcji.
1. Klasyczny styl we wnętrzu
Jeśli na widok zdjęcia klasycznego stylu we wnętrzu salonu twoje serce zaczyna bić szybciej, to już wiesz, co wybrać. Pamiętaj jednak, że klasyka jest skomplikowana, droga i wymaga specjalnych warunków. Potrzebujesz przestrzeni, wysokich sufitów i dużych okien, dużo wyszukanych dekoracji i drogich materiałów.
Zasady projektowania wnętrza w stylu klasycznym:
- naturalne materiały do wykończenia i dekoracji;
- podłogi z drewna szlachetnego;
- płytki kamienne: preferowane są płytki marmurowe, wykonane w najlepszych tradycjach produkcji;
- jeśli jesteś dumnym posiadaczem oryginalnej sztukaterii na suficie, postaraj się ją zachować. W przypadku niskich sufitów po
- prostu udekoruj ściany listwą (najlepiej gipsową);
- do dekoracji ścian wybierz farbę o matowym wykończeniu, tynk dekoracyjny lub tapetę o subtelnych wzorach. Najlepsze są z
- tkaniny bądź jej imitacji – na przykład winylowe. Te ostatnie są bardziej trwałe i mniej wymagające.
Aby zaprojektować wnętrze w klasycznym stylu, warto poszukać inspiracji nie tylko w modnych magazynach wnętrzarskich, lecz także w galeriach sztuki klasycznej oraz w zbiorach muzeów.
2. Styl loftowy we wnętrzu
Styl loftowy najlepiej będzie wyglądał we wnętrzu mieszkania w starym domu, na poddaszu lub w opuszczonej fabryce. Charakteryzuje się on niezwykłą geometrią, brakiem przegródek, lekką atmosferą opuszczenia. Loft jest często uważany za brutalny męski styl ze względu na ciemne odcienie i szorstkie materiały. Ale może być on również powściągliwy, w jasnych, neutralnych kolorach, z jaskrawymi dekoracjami i wygodnymi meblami. Przestronność i wygodę wnętrza w stylu loft docenią wszyscy.
5 trendów wnętrzarskich dla miłośników natury
Główne cechy nowoczesnego loftu we wnętrzu:
- ceglane ściany są zachowane w pierwotnej formie lub imitowane z pomocą fototapety, a betonowe zyskują atrakcyjny wygląd za
- pomocą specjalnej impregnacji;
- części konstrukcji budowlanych, przewody i rury komunikacyjne nie są ukrywane, lecz stają się elementem dekoracyjnym;
- duże przestrzenie nie są odgrodzone, a jedynie podzielone na strefy;
- w niektórych częściach pomieszczenia celowo tworzy się akcent na surowym wykończeniu;
- industrialny wygląd można podkreślić poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii;
- pokoje powinny mieć jak największe okna, zasłony są rzadko używane, dopuszcza się instalację żelaznych krat lub żaluzji.
3. Skandynawski styl we wnętrzu
Ten styl jest idealny, jeśli remont musi być wykonany szybko. Łatwo znaleźć dla niego meble, gdyż mają one kompaktowe wymiary, neutralną kolorystykę i zazwyczaj nie są drogie. Styl skandynawski jest bardzo jasny, praktyczny, nadaje się zarówno do wnętrz miejskich, jak i wiejskich domów.
Tajniki projektowania wnętrza w stylu skandynawskim:
- wpuść światło dzienne, użyj luster i powierzchni odbijających;
- wybierz olśniewającą biel i inne jasne odcienie: kość słoniową, beż, jasnobrązowy, mleczny, kremowy;
- zrezygnuj ze skomplikowanych dodatków i nieporęcznych mebli. meble powinny być proste i nieskomplikowane;
- wybieraj meble wykonane z naturalnego drewna w jasnych odcieniach;
- zrób akcent z pomocą jednego lub dwóch jaskrawych akcesoriów;
- każdy przedmiot jest integralną częścią wnętrza, dlatego eksponuj tylko piękne rzeczy;
- stwórz przytulną atmosferę z pomocą przyjemnych w dotyku przedmiotów, takich jak barwne poduszki na sofie i miękkie dywany.
4. Nowoczesny styl we wnętrzu
Wszystkie nowoczesne wnętrza są eklektyczne. Nowoczesny styl jest zwykle nazywany mieszanką klasyki, minimalizmu, hi-tech, loftu i innych stylów. Możesz w nim zobaczyć ozdobność i funkcjonalność, duże formy, jaskrawą kolorystykę, naturalne materiały i współczesne technologie.
Cechy nowoczesnego stylu we wnętrzu:
- zgodność z trendami mody.
- proste linie i wyraźnie zaznaczone kształty.
- minimum elementów dekoracyjnych.
- użycie jednokolorowych tekstyliów bez nadruków.
- „gołe” okna.
- otwarty układ przestrzeni.
- brak dywanów, a także draperii i innych ozdób na tekstyliach i meblach.
- neutralne lub monochromatyczne połączenia kolorów z jaskrawymi akcentami.
- zastosowanie powierzchni lakierowanych i szklanych, a także chromowanego metalu.
Nowoczesny styl we wnętrzu jest wieloaspektowy, a jednocześnie to bardzo funkcjonalny, logiczny i przystępny rodzaj aranżacji. Ten kierunek nie boi się eksperymentów w ramach ustalonych zasad, pozwala łączyć niezwykłe rzeczy i tworzyć prawdziwe obiekty artystyczne na podstawie posiadanych przedmiotów.
5. Styl prowansalski we wnętrzu
Ten styl jest idealny do życia na wsi, ale wybierany jest również do miejskich wnętrz, gdy zależy nam na komforcie i kontakcie z naturą. Dużo drewna, kwieciste nadruki, pastelowe odcienie – i już przypominasz sobie wakacje u babci na wsi. Jeśli uda Ci się zainstalować kominek, będzie on wyglądał całkowicie autentycznie.
Cechy wystroju wnętrz w stylu prowansalskim:
- ciepłe pastelowe kolory;
- wykończenie ścian za pomocą tynku;
- ekologiczne materiały o naturalnej fakturze;
- postarzane meble z zadrapaniami, patyną, rzeźbionymi zdobieniami;
- dużo świeżych kwiatów i ziół;
- figurki porcelanowe i ceramiczne;
- drewniane belki stropowe;
- kute elementy dekoracyjne;
- szycie, falbany, dziergane i haftowane tekstylia;
- kwiatowe wzory.
Francuski styl prowansalski w nowoczesnych wnętrzach charakteryzuje się bogactwem światła i ciepłych, naturalnych odcieni. Ten pozornie wiejski styl już dawno przestał być przywilejem tylko wiejskich domów i stał się integralną częścią mieszkań miejskich.
6. Minimalistyczny styl we wnętrzu
To styl ludzi praktycznych i racjonalnych, którzy nie lubią tracić czasu i chcą dokładnie wiedzieć, co i gdzie leży. Minimalizm jest idealny zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń, oszczędza miejsce, wypełnia pomieszczenie swobodą, ale czasami wydaje się zimny i nieprzyjazny. Dlatego bardzo ważny jest wystrój, przedmioty dekoracyjne, odpowiednie tekstylia.
Minimalizm: główne cechy stylu
- wykorzystanie naturalnych materiałów
- dużo swobodnej przestrzeni
- funkcjonalne meble
- geometryczne kształty
- zamknięte systemy przechowywania
- monochromatyczne kolory
- duże okna
- ukryte źródła światła
- rezygnacja ze zbędnych ozdób
- fototapeta w minimalistycznym stylu
W minimalizmie preferowane są naturalne materiały: kamień, drewno, skóra, tkaniny lniane itp. Często zostawia się je w surowej formie, koncentrując się na szorstkiej fakturze (cegła, beton, tynk). Zastosowanie metalu sprawia, że wnętrze jest bardziej nowoczesne – korzystnie prezentują się metalowe nogi krzeseł, blatów, regałów.
Dziś minimalizm to bardziej filozofia, światopogląd. Uciekając przed przyspieszającym tempem życia, współczesny człowiek stara się stworzyć niezakłóconą, swobodną przestrzeń, pełną spokoju i harmonii. Wnętrze w minimalistycznym stylu doskonale radzi sobie z tym zadaniem.
Jaki styl spodobał Ci się najbardziej? Świeży powiew minimalizmu czy zmysłowy loft? A może widzisz dla siebie to “coś” w odsłonie klasycznej? Możesz wybrać z setek istniejących stylów bądź stworzyć swój własny i niepowtarzalny. Z fototapetami Uwalls aranżacja mieszkania stanie się pięknym i przyjemnym przeżyciem bez względu na styl, który dla siebie wybierzesz.