6 sposobów jak kupować lokalnie . Jak wybierać i gdzie szukać polskich projektantów?
Czytasz o tym, ile szkody wyrządza środowisku fast fashion, zastanawiasz się, gdzie kupić lepszej jakości t-shirt, który nie będzie do wyrzucenia po kilku praniach, chcesz wyglądać bardziej wyjątkowo… Powodów do sięgnięcia po modę od polskich projektantów jest znacznie więcej. Od czego więc zacząć?
1.Zwracaj uwagę na jakość
Tak jak w sklepach sieciowych, projektant projektantowi nie jest równy. I tutaj możesz trafić na coś, co się zupełnie nie sprawdzi. Czytaj metki i opisy produktów, a jeśli nie znajdziesz informacji – pytaj. Bardziej profesjonalne sesje zdjęciowe również są wyznacznikiem pewności. Pamiętaj, że oprócz już znanych od wielu lat twórców, np. Ani Kuczyńskiej czy Risk Made in Warsaw, możesz wybrać bardziej niszowe marki m.in. wygodne ciuchy CUB czy torebki Przywara-Strzałka. A jeśli chcesz wystylizować swojego pupila, warto zwrócić uwagę na polskie marki HEY DOG Co. czy Warsaw Dog.
2.Rób zakupy online
Zapoznaj się z tym światem. Aby przejrzeć ofertę polskich projektantów mody skieruj swoje kroki na Showroom.pl. Do poszukiwania designu odpowiednim miejscem będzie Pakamera.pl, fanom minimalizmu spodoba się na pewno Cloudmine.pl.
3.Odwiedzaj lokalnych twórców i targi
Choć wielu z nich zajmuje się rękodziełem, to możesz znaleźć najprawdziwsze perły! I to tuż “pod swoimi oknami” 😉 W Polsce od kilku lat organizowane są też duże targi mody m.in. Jestem Slow i Slow Weekend, Och Bazar, Kiermash i Bakalie. Są już nawet targi dedyktowane psiemu designowi, takie jak Łapa Targ czy Psoty.
Wybierając się do większych miast, poszukuj lokalnych concept store’ów, czyli multibrandowych butików z wyselekcjonowanymi projektantami. W Warszawie wpadnij na Mysią 3 i do Slou, w Krakowie odwiedź Rzeczy Same, w Łodzi Bloom, a we Wrocławiu piece of k8.
4.Obserwuj znawców w temacie
W jednym z poprzednich wydań Lounge polecałam Wam osoby, które warto obserwować w kwestii odpowiedzialnego podejścia do mody. Jeśli chodzi o polecanie sprawdzonych marek i nowych kolekcji polskich twórców, bezkonkurencyjna jest Harel! Zachęcam też do śledzenia Horkuks i Jestem Kasia. Do tego możesz sprawdzać tematyczne hasztagi, np. #polscyprojektanci. Jeśli, nie wiesz, je także można obserwować na Instagramie!
5.Kup coś na prezent
Od co najmniej kilku lat staram się wybierać prezenty dla bliskich na różne okazje wcześniej niż na ostatnią chwilę. Mam wtedy czas, żeby znaleźć wyjątkowe rzeczy u polskich twórców! Czasem są to świece sojowe, innym razem stylowa grafika, jedwabna apaszka, herbatki ziołowe z Podlasia czy naturalny peeling z kawy. Zapoznaję się z ruchem slow nie tylko w kontekście ubrań.
6.Lub do domu
Tutaj nie będę obiektywna – zawsze szukam czegoś, co jest wyjątkowe, inne. “Tuninguję” meble z Ikei, gromadzę polską porcelanę z poprzednich epok i zachwycam się projektantami, dzięki którym dom nabiera indywidualnego charakteru. To może być makrama, asymetryczna filiżanka, bambusowa szczoteczka do zębów, drewniany zegar ścienny, nowoczesny stolik czy tapeta. Otaczając się twórczością lokalnych artystów na co dzień, z czasem zobaczycie, że oprócz przyjemności z ich posiadania i lepszej trwałości, już dziś dołączycie do grona osób zachowujących balans – wybierających odpowiedzialnie – dbających nie tylko, o to co tu i teraz, ale i o przyszłe pokolenia.
Katarzyna Kwiecień
zdjęcia:
Przywara Strzałka
Elementy
Ministerstwo Dobrego Mydła
Aoomi Studio